Ottawa Sentatorsin Dion Phaneuf päätyi itsekkääseen ratkaisuun ja hylkäsi siirtomahdollisuuden Vegas Golden Knightisiin.

Seura yritti saada miehen luopumaan siirron estävästä pykälästään, jotta Phaneuf voitaisiin altistaa Vegasin varattavaksi. Miehen päätös sai faneilta nuivan vastaanoton.

Kanadalainen jääkiekkohahmo Don Cherry kuitenkin sanoo, että fanien pitäisi olla kiitollisia miehen jäämisestä kaupunkiin. Päätös kertoo ennemminkin sitoutumisesta joukkueeseen.

– Hän haluaa pelata voittajajoukkueessa. Ottawa on vain paria pelaajaa vaille ja se on voittajajoukkue, Cherry perustelee.

Cherry muistuttaa, että elämä Las Vegasissa olisi ollut puolustajalle monella tapaa mukavampaa 7 miljoonaa dollaria kaudessa tienaavalle puolustajalle. Veteraani päätti kuitenkin jäädä Kanadaan.

– Miettikää meidän verotusta. Hän ei tahtonut lähteä Yhdysvaltoihin, vaikka siellä olisi saanut maksaa vähemmän veroja. Fanien pitäisi osoittaa seisaaltaan kiitosta hänelle kauden ensimmäisessä ottelussa.