NHL-joukkue satsaa heikkouteensa kovalla kädellä – suomalaiskonkarin rooli muuttumassa
Kuva: Getty Images
Dallas Stars on satsannut viime kuukaudet joukkueensa maalivahtiosastoon isosti, sportsday.com kirjoittaa. Syytä tähän on, sillä viime kaudella tähtipaidat päästivät NHL:n runkosarjassa toiseksi eniten maaleja, peräti 262 kappaletta.
Maalivahtiosastolla tosiaankin on tapahtunut radikaaleja muutoksia. Ben Bishop siirtyi toukokuussa Dallasiin lähtökohtaiseksi ykköstorjujaksi, Antti Niemi lähti Pittsburghiin heinäkuun alussa, lupaava Jake Oettinger varattiin tähtipaitoihin numerolla 26, Mike McKenna nostettiin NHL-rosteriin ja Jim Bedard palkattiin maalivahtivalmentajaksi.
Muutoksia on siis tapahtunut ja niitä on etenkin peluutuksen osalta luvassa. Viime kausina kelvollisin tilastoin taalajäillä torjuneen Bishopin hankkiminen syöksee suomalaiskonkari Kari Lehtosen kakkostorjujaksi sivuston mukaan.
Vaikka rooli on Lehtoselle outo, sopisi se sportsday.comin kirjoituksen perusteella Dallasissa pelaavalle suomalaiselle täydellisesti. Näillä näkymin ensi kausi on Lehtoselle viimeinen Starsin sotisovassa.
Jos panostus on nyt ollut kovaa, niin samaa voi sanoa myös tulevaisuuden suhteen pidemmälläkin tähtäimellä. Sivusto muun muassa mainitsee, että joukkueeseen kesällä 2015 kuudennella kierroksella numerolla 163 varattu Markus Ruusu oli viime viikolla osana maalivahtiryhmää, joka osallistui Friscossa järjestetylle kehitysleirille.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Urheilucast: Tässä Liiga-seuran uusi ykköstykki – 195-senttinen mörkö haaviin!
- Yllättävä tieto – IS: Jukka Jalosen poika löysi töitä Liigasta!
- Vaasan Sport pelaajakaupoilla – haaviin tuttu hyökkääjä!
- Liigan jättänyt maajoukkuelupaus kiinnostaa – 20 NHL-seuraa kintereillä
- Lähde: Ässien ruotsalaispuolustaja lähtee – siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Nuorten Leijonien puolustajalupaus jättää TPS:n – tässä seuraava osoite?
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin oma kasvatti toisesta Liiga-seurasta!
- Kärpiltä iso uutinen – pomo lähtee!
- IS: MM-kultahyökkääjä lähtee Ilveksestä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Kärpät näytti ovea neljälle pelaajalle – mukana pistetykki!
- Kärpät näytti ovea neljälle pelaajalle – mukana pistetykki!
- IS: Sport nappasi kaksi huippulupausta – haaviin Liiga-legendan poika
- Jukurien ex-tehomies Niko Huuhtanen: seura vaihtuu
- Suru-uutinen: Leijonien entinen huippupuolustaja on kuollut
- Nuorten Leijonien puolustajalupaus jättää TPS:n – tässä seuraava osoite?
- Lähde: Ässien ruotsalaispuolustaja lähtee – siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- IS: MM-kultahyökkääjä lähtee Ilveksestä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Jussi Ahokas: iso NHL-paljastus IL:lle!
- Liiga-seurassa ovi käy – kymmenen pelaajaa ulos!
- Tero Lehterä: yllätyspäätös!