KHL:n supertähti kahden vuoden pelikieltoon – hämmästelee tapahtunutta: ”En ole koskaan ottanut mitään kiellettyä!”
Kuva: Getty Images
Venäjältä pamahti tiistaina ilmoille melkoinen uutispommi, kun kolmen KHL-pelaajan kerrottiin jääneen kiinni dopingin käytöstä.
Kolmikon selvästi kirkkain nimi oli venäläistähti Danis Zaripov, 36, joka on tehnyt mahtavan uran jääkiekkoilijana. Venäläishyökkääjä oli uutisesta omien sanojensa mukaan kovin yllättynyt.
– WADA tai IIHF eivät ole olleet minuun henkilökohtaisesti yhteydessä. Kuulin tänään tilanteestani lehdistöltä, Zaripov kertoo venäläislehti Soviet Sportille.
IIHF langetti tiistaina kokeneen venäläistähden kahden vuoden pelikieltoon, mutta pelaajan mukaan hyllyttämisen taustalla ei ole doping.
– Ymmärrykseni mukaan aine, josta minut hyllyttettiin ei ole dopingia, mutta WADA:n mukaan joukossa olisi ollut piristeitä. Voin vain sanoa itselleni sataprosenttisesti, etten ole koskaan ottanut mitään kiellettyä! Zaripov vannoo.
Ak Bars Kazanin hyökkääjän mukaan mahdolliset piristeet olisivat voitu hyvinkin piilottaa esimerkiksi ruokaan. Pelaaja kuitenkin kertoo, ettei hän tällä hetkellä epäile asiasta ketään. Zaripov aikoo jatkaa harjoitteluaan normaalisti.
LUE MYÖS
Dopingskandaali KHL:ssä! Venäjän maajoukkuetähdelle kahden vuoden tuomio
LUE MYÖS:
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!