SM-liigaseura tuo kokeneen ex-kiekkoilijan mielenkiintoiseen rooliin: ”Olen todella otettu mahdollisuudesta”
Kuva: Juha Tamminen
HPK tuo ensi kaudella pelaajakoordinaattorikseen ex-kiekkoilija Jukka Voutilaisen.
Voiutilainen on tuttu mies Hämeenlinnassa. Hyökkääjä voitti seurassa SM-liigan mestaruuden keväällä 2006. Loukkaantumisten takia uransa lopettanut Voutilainen tekee paluun jääkiekon pariin kahden vuoden tauon jälkeen.
– Olen todella otettu mahdollisuudesta, jonka HPK tarjoaa. Tämä on hyppy tuntemattomaan, mutta lähden innolla matkaan. Rakkaus lajiin ei ole hävinnyt, vain muuttanut muotoaan, Voutilainen sanoi seuran verkkosivuilla.
Työtä tehdään yhdessä KalPasta tutun Antti Pennasen kanssa. Tulevissa pelaajavalinoissa otetaan huomioon päävalmentajan toiveet.
– Tehtävääni kuuluu niin Liigan kuin muiden sarjojen seuraaminen nimenomaan tulevien kausien pelaajahankintoja silmällä pitäen. Yritän parhaani mukaan toteuttaa Pennasen toiveita ja etsiä HPK:n näköisiä pelaajia.
LUE MYÖS:
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!