Saako Florida pakettinsa kasaan ennen uuden NHL-kauden alkua? Tehtävää riittää, mutta kaikki on mahdollista

Florida Panthersin viime kausi NHL:ssä oli pitkän draaman kaaren jälkeen pettymys. Runkosarjassa pitkään kelposijoituksista taistellut joukkue lässähti lopulta sarjataulukossa luvattoman alas, kun pudotuspelit jäivät haaveeksi.
Nyt, uuden kauden alla joukkue voisi olla realistinen jatkajaehdokas kevään isoihin peleihin. Sikäli, jos valmentajarintamalla ja nuorten johtotähtien keskuudessa otetaan seuraavat askeleet.
NHL.com miettii artikkelissaan, että voiko uuden päävalmentaja Bob Boughnerin panos saada joukkueen menestymään viime kautta paremmin.
Boughnerin menestyminen Panthersin peräsimessä olisi joukkueen kannalta luonnollisesti toivottavaa, sillä viime kaudella floridalaisten penkin takana oli käynnissä melkoinen sirkus. Siellä nimittäin häärivät sekä Gerard Gallant että Tom Rowe.
Jos valmentajan pitää ottaa uusi askel, niin sama pätee sivuston mukaan myös pantterien nuoriin tähtiin.
Aleksander Barkov, Jonathan Huberdeau ja Aaron Ekblad osaavat pelata jääkiekkoa, mutta heillä voisi olla vieläkin enemmän annettavaa, kunhan loukkaantumiset jäisivät taka-alalle.
Jos joukkue löytää nuorisokaartin ansiosta tehoja, alkaa maaleja syntymään. Se olisi myös Floridalle oleellista, sillä viime kaudella vastustajan reppu soi runkosarjassa vain 210 kertaa – eli neljänneksi vähiten koko itäisessä konferenssissa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Urheilucast: Tommi Tikan Kärpät-sopimuksesta iso paljastus
- Huima trilleri – suomalaiselle karmea kohtalo NHL-finaalissa!
- NHL:n herrasmiespalkinto on jaettu: vain kaksi suomalaista keräsi ääniä
- KalPa-ikoni vahvistaa: ura ohi
- Kärpät jysäytti huippukaappauksen!
- Daniel Lebedeff löysi uuden joukkueen!
- Paljastus Ruotsista: Tässä on Kärppien tuore hyökkääjähankinta
- HäSa: HPK teki jättitappiot
- Liiga-tähden siirtoa hehkutetaan Ruotsissa: ”Tavallista suuremmat odotukset”
- Pikkuleijonat valmistautuu Hlinka Gretzky -turnaukseen – tässä leiriryhmä
- Sopimus purettu! Liigan entinen pistepörssivoittaja sai lähteä seurastaan
- The Athletic: Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huippukaappaus: NHL:ssä pelannut suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Patrik Puistolalta iso paljastus!
- Yle Urheilu: Tässä on kultaleijona Oliwer Kasken uusi seura!
- MTV Urheilu: Tämä seura haluaa nyt Liigaan
- Paljastus Ruotsista: Tässä on Kärppien tuore hyökkääjähankinta
- Liiga-tähden siirtoa hehkutetaan Ruotsissa: ”Tavallista suuremmat odotukset”
- Kärpät jysäytti huippukaappauksen!
- Kasperi Kapaselle täystyrmäys Viaplayn asiantuntijalta – Teemu Selänteellä selkeä näkemys: ”Jokainen pelikaveri arvostaa…”