Ex-huippupakki Chris Pronger on seurannut innolla Valtteri Filppulan NHL-uraa.

Jo uransa lopettanut kiekkotähti toimii nykyään Philadelphia Flyersin vara-GM:nä. Hän uskoo seuran saaneen 33-vuotiaasta suomalaisesta loistavan lisän NHL-ryhmäänsä. Filppula vaihtoi kesken viime kauden Tampa Bay Lightningista Flyersin riveihin.

Pronger uskoo NHL-seuran saavan vielä paljon irti suomalaiskonkarista.

– Ensinnäkin; hän on todella laadukas veteraanipelaaja. Hän saapui hyvästä organisaatiosta – hän todella tietää, mitä voittaminen vaatii, Pronger kehuu CSN Phillyn mukaan.

Filppula vakuutti jo viime keväänä. Vakuuttavasti pelannut suomalainen on Prongerin mukaan loistava roolimalli seuran nuorille kiekkotaitureille.

– Hän tekee pienet yksityiskohdat oikein. Hän pelaa laadukkaasti kaukalon jokaisella osa-alueella. Hän on loistava pelaaja nuorille ottaa mallia. Olemme todella iloisia, että hän pelaa meillä, Pronger kiteyttää.