Suomalaistaituri floppasi viime kaudella ja vaihtoi seuraa – NHL-seuran pomo: ”Hän nousee tasolleen”
Jori Lehterä hakee tulevalla kaudella uutta nostetta NHL-uralleen Philadelphia Flyersista.
Viime kaudella suomalaissentteri epäonnistui pahoin St. Louis Bluesissa, eikä tehopistesaldokaan ollut odotetunlainen. Lehterä viimeisteli 64 otteluun heikot tehot 7+15.
– Minun on todistettava itselleni, että pystyn olemaan parempi pelaaja. Se on kaikista tärkeintä. Jos peli ei ole kulkenut sillä tavalla kuin itse haluaisi, on aina kiva ottaa askel eteenpäin, Lehterä tuumi NHL.comille perjantaina käytyään jäällä entisten joukkuetovereidensa kanssa St. Louis Bluesin Ice Zone -harjoitushallissa.
Kokeneen suomalaistaiturin mukaan maisenmanvaihto on hyvästä ja nyt hän voi aloittaa kaiken puhtaalta pöydältä. Myös Bluesin GM Doug Armstrong uskoo, että Lehterä pystyy palaamaan tasolleen uudessa seurassa.
– Uskon Joriin yhä ja kerroin sen myös Flyersin GM Ron Hextallille. Jorin viime kausi ei mennyt niin kuin hän olisi itse halunnut. Hän nousee varmasti takaisin tasolleen ja on Philadelphialle todella hyvä pelaaja, Armstrong totesi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikko Rantasesta uutta tietoa!
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä: Ukko-Pekka Luukkonen torjui kaiken – Juuse Saros loisti kovassa kiekkosateessa
- Eeli Tolvasesta kantautui karu uutinen
- Tässä Liigan pudotuspeliparit – TPS romahti!
- TPS-luotsi ottaa kantaa Oliver Lauridsenin kohutaklaukseen: ”Itsekin sitä mieltä”
- Toimittaja: Lukolta hirmuinen jatkosopimus!
- IS: Ilves kaappasi tähtivahvistuksen HIFK:n edestä!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän, Suomi ulos – ”Täydellinen turnauskolmikko”
- Faneille herkkua – näin voit seurata Liigan päätöskierrosta ilmaiseksi!
- Liiga-seuran kapteeni uhkasi heittää hanskat tiskiin – näin kävi
- SK: Sport rysäytti kaksi pelaajahankintaa – haaviin tuttu mies sekä Nuorten Leijonien hopeamitalisti
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän, Suomi ulos – ”Täydellinen turnauskolmikko”
- IS: Ilves kaappasi tähtivahvistuksen HIFK:n edestä!
- TPS:n Oliver Lauridsen: jättimäinen pelikielto!
- Ällistyttävä video leviää – NHL:n suomalaistulokas keksi aivan uuden aloitustavan
- Yllättävää puhetta: Ässät-ikoni puolustaa törkytaklaaja Oliver Lauridsenia Ylellä
- Nyt se on varmaa: Näissä kaupungeissa World Cup järjestetään
- Maisema vaihtuu – Liigasta tuttu suomalaistähti ulos sveitsiläisseurasta
- Toimittaja: Lukolta hirmuinen jatkosopimus!
- Lugano kiinnitti Leijonat-legendan pojan