Miten keväällä lähelle sensaatiota venynyt Ilves ottaa seuraavan stepin? Näin päävalmentaja Karri Kivi vastaa
Kuva: Juha Tamminen
HELSINKI. Jääkiekon ystävät, ja etenkin tamperelaisjoukkueiden fanit muistavat SM-liigan viime kauden lopun kuin eilisen.
Kevään valopilkku Ilves ylsi puolivälieriin asti lyötyään ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Ässät.
Joukkue teki Tapparan kanssa puolivälieräsarjasta melkoisen hegemoniaparin, sillä lopulta aina Suomen mestaruuteen asti mennyt kirvesrintainen lauma vei tamperelaisjoukkueiden välisessä taistossa ratkaisevan voiton vasta seitsemännessä osaottelussa.
Olipa Ilves jopa lähellä semifinaaleitakin, sillä joukkue johti ottelusarjaa voitoin 3-2 kuudennen pelin mennessä jatkoerään saakka.
Viime kausi antoi taatusti itseluottamusta tupsukorvien leiriin.
– Se puolikas tietysti, joka oli siinä mukana, sai ehkä uskoa siihen, että jos asiat rullaavat ja sen ansaitsee, niin joku on mahdollista, joukkueen päävalmentaja Karri Kivi muotoili tiistaina Liigan avaustilaisuudessa.
– Mutta kyllä joka stepin ottaminen, menet sitten finaaliin, välieriin tai mihin tahansa kahdeksan-kymmenen joukkoon, niin aina se jotain lisää vaatii, valmentajana alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta tammikuussa 2014 juhlinut Kivi järkeili.
Nuorten MM-kullan lisäksi Kivi on myös Suomen mestari reilun neljän vuoden takaa. Tuolloin hän valmensi Ässät sensaatiomaiseen kultaan.
Turusta lähtöisin oleva Kivi on sen oloinen valmentaja, joka tulee toimeen erityisesti nuorempien kanssa. Alle 20-vuotiaiden kulta ja nykyisen joukkueen pelaajien iät ovat tässä oivana esimerkkinä.
– Meillä on sellaisia pelaajia, jotka ovat siinä vaiheessa uraa, että heidän kehitysaskeleet merkkaavat sen, mihin Ilves menee.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sopimus purettu – yli 500 Liiga-ottelun puolustaja jättää Ilveksen!
- Tappara teki kovia kiinnityksiä – kuusi sopimusuutista julki!
- Siirto purkissa: Lars Bryggman tekee paluun Liigaan – tässä uusi osoite!
- Leijonat-hyökkääjä lähti MM-kisoihin kesken asepalveluksen: ”Toivottavasti antavat hetken juhlia”
- KalPa iski pöytään viisi pelaajakiinnitystä – Tapparan huippulupaus siirtyy Kuopioon!
- Antti Pennanen: iso paljastus Konsta Heleniuksesta
- Kova kohtalo: Leijonien NHL-mies ulos kokoonpanosta
- Kari Jalonen palaa SM-liigaan!
- Jesse Puljujärveltä kovaa puhetta NHL:stä: ”Jos joskus vielä lähden…”
- Tämä Leijonat-pelaaja väistää Mikael Granlundia: ”Pitää asennoitua oikein”
- IS: Antti Pennaselta iso päätös – Jesse Puljujärvelle kova kohtalo MM-kisoissa
- MTV: Juhamatti Aaltonen sanoi sen ääneen – tämä mies ulos Leijonien ykkösketjusta
- Näkökulma: Konsta Helenius ajaa Leijonat-legendan ulos kokoonpanosta
- LIVESEURANTA: Suomi-USA – Leijonat päihitti hallitsevan maailmanmestarin!
- Urheilucast: Nyt nousi järisyttävä siirto puheeksi – Leijonat-hyökkääjä palaa Liigaan?
- Katso ilmaiseksi: Leijonat kohtaa MM-kisoissa USA:n – tv-lähetykset ja selostaja
- Suru-uutinen: 27-vuotias maajoukkuehyökkääjä kuoli traagisesti
- Kärpät ottamassa niskalenkin Liiga-seuroista – maajoukkuehyökkääjä matkalla Ouluun
- Leijonille uusi NHL-vahvistus – yhden pelaajan MM-kisamatka ohi
- Aatu Rädyn sisäpiiritieto pelasti Leijonat takaiskulta: ”Sanoin, että…”