SM-liigatähti kertoo rajun tarinansa: Aivovamma tuhosi elämän, yritti lopulta itsemurhaa

Suomalainen ex-kiekkotähti Tommi Kovanen avaa karun tarinansa tuoreessa Kuolemanlaakso-kirjassa (Bazar).
Torstaina ilmestynyt teos paljastaa ensimmäistä kertaa Kovasen rajun kohtalon. SM-liigapelissä tullut aivovamma muutti syvästi Kovasen elämän vuonna 2013.
Tarina on synkkä. Kovanen telottiin rumalla taklauksella, kun silloin Rauman Lukkoa edustanut puolustaja jäi Tommi Huhtasen ruman pommin uhriksi. Tilanteesta ei tuomittu pelikieltoja – Kovasen elämä syöksyi rajuun syöksykierteeseen.
Tuore kirja on Kovasen ja Jenny Rostainin käsialaa. Se käsittelee avoimesti Kovasen vaikeaa elämää: huippupuolustaja kertoo rehellisesti, kuinka elämältä katsoi kokonaan pohja peliuran päättymisen jälkeen. Muistikatkokset, tuskaiset migreenikohtaukset ja luonteet muuttuminen tekivät elämästä Kovaselle yhtä helvettiä.
Aivovammat tapetille
Samalla kirja antaa tärkeän äänen vakavalle aiheelle: aivovammoista on viime aikoina keskustelu enemmän kiekkopiireissä – se on silti vielä tänäkin päivänä vaiettu aihe.
Kovasen kohdalla vamma teki elämästä yhtä piinaa. Lopulta huippupakki ajautui yrittämään itsemurhaa.
– Toivomme, että nyt tämä tarina herättää keskustelua ja avaa ovia kohti rehellisempää maailmaa niin jäällä kuin sen ulkopuolellakin, Kovanen ja Rostain kertovat.
Kovanen ehti pelata urallaan yli 500 ottelua SM-liigassa. Huippupakki voitti SM-liigan mestaruuden keväällä 2011, tämän ohella hän ehti pelata Lukon lisäksi Tapparaa, Jokereita, JYPiä, Pelicansia ja KalPaa.

Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Tähti on syttynyt? 17-vuotiaalta hyökkääjältä huima Liiga-debyytti
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi