NHL-legenda ymmärtää Sebastian Ahon tuskan: ”Mitä enemmän huijaa, sitä huonommaksi peli menee”

NHL:ssä yli 1200 ottelua pelannut Ray Ferraro ymmärtää Sebastian Ahon alkusyksyn tuskan.
Suomalaisnuorukainen on ehtinyt pelata NHL:ssä nyt 12 peliä ilman maalia. Vaikka 20-vuotias kiekkonero ei ole mikään maalitykki, on alkukausi ollut vaikea.
TSN:n asiantuntijana toimiva Ferraro ymmärtää Ahon vaikeudet. Taustalla on kesän hurjat odotukset – moni kiekkomedia nosti hyökkääjän tämän kauden potentiaaliseksi läpimurtopelaajaksi.
– Mikäli tuollainen kuiva putki osuisi esimerkiksi helmikuun puoliväliin, sitä ei edes huomattaisi. Tai edes nostettaisi mediassa esille. Mutta tilanne on nyt eri, kun se ajoittuu heti kauden alkuun, Ferraro miettii The Athleticin jutussa.
Stressitasot kovilla
Ferraro nostaa esille suomalaisen henkisen vahvuuden. Tällaiset synkät tilanteet kasvattavat pelaajaa paljon.
– Hän nappaa tilastopaperit käteensä ennen peliä – ja kuten kaikki pelaajat tekevät, hän katsoo ja näkee saman maalimäärän itsellään ja joukkueensa maalivahdeilla.
Tilanne ei ole helppo. Negatiivinen lumipallo on vaikea pysäyttää varsinkin alkusyksystä. Ferraro uskoo rentouden löytyvän väkisin, kun jaksaa painaa peli kerrallaan.
– On vaikea tajuta, miten tuollainen alkaa stressata. Ja mitä enemmän stressaa, sitä enemmän alkaa huijata. Mitä enemmän huijaa, sitä huonommaksi peli menee, Ferraro lisää.
Ferraron kommenteista uutisoi Suomessa ensimmäisenä SuomiKiekko-sivusto.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- Liiga-vahti sai testisopimuksen NHL:ään!
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Ässät pelaajakaupoilla – haaviin Nuorten Leijonien hopeamitalisti: ”Parhaat pelit ovat varmasti edessäpäin”
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- JYP-tähti: pitkä sairausloma
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- HIFK:lle jättimäinen takaisku – viime kauden maalikuningas pitkään sivussa
- Tähti on syttynyt? 17-vuotiaalta hyökkääjältä huima Liiga-debyytti