Tuukka Raskille erittäin iso voitto – otti niskalenkin NHL:n kuumimmasta ketjusta!

Boston Bruins palasi voittojen tielle voittamalla tulikuuman Tampa Bay Lightningin 3-2 kotihallissaan.
Bruins on voittanut nyt kuudesta edellisestä pelistään viisi. Vastuuta joukkueen maalilla on kantanut Anton Khudobin, kun Raskin edellinen voitto merkittiin 6. marraskuuta. Sen jälkeen suomalainen hävisi neljä ottelua putkeen.
Lightningia vastaan voittoon riitti 19 torjuntaa. Pörssikärkien Steven Stamkosin sekä Nikita Kutsherovin tähdittämä ketju toi vierasjoukkueen maalin päähän kolmannessa erässä, mutta sen lähemmäksi Rask ei vastustajaa päästänyt.
Alkukausi on ollut suomalaisvahdille erittäin vaikea. Tämä oli myös tasan neljään viikkoon ensimmäinen kerta, kun Rask päästi selkänsä taakse alle kolme osumaa.
Rask on vuosia ollut Bruinsin selvä ykkösvahti ja torjui seuralle Stanley Cupin keväällä 2013.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Suomalaispuolustaja vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Toimittaja: Suomalainen ykkösvaraus vaihtamassa maisemaa NHL:ssä!
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Risto Dufva letkautti jälleen lehdistötilaisuudessa – tila hiljeni ja Olli Jokinen pidätteli pokkaansa
- Patrik Laine iskettiin ykkössentteriksi – tulosta tuli välittömästi
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Liigassa ihastuttanut suomalaishyökkääjä näytti kykynsä NHL-jäillä – iski huipputehot: ”Hänet palkittiin kovasta työstä”
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?
- IL: Tässä ykkösehdokas Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – huippunimi korvaa Antti Pennasen?
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- MTV Urheilu: Tappara kiinnostui Petri Kontiolasta – näin taiturihyökkääjä kommentoi mahdollista paluutaan kirvesrintoihin
- IL: Liiga-kiekkoilijaa syytetään raiskauksesta
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Eeli Tolvanen hirmuvireessä! Kuti teki hurjaa jälkeä NHL-jäillä: ”HÄNTÄ EI VOI PYSÄYTTÄÄ”
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?