Lauantaivihje: Winnipegin vuoro murskata heikko Buffalo!

[text-ad]Tervetuloa Leijonat.comin uuteen osioon – pitkävetovihjeet. Täältä löydät vihjeet joka päivä ja yö Liigan, NHL:n ja muiden huippuliigojen kohteisiin. Vedonlyönnin ammattilaiset analysoivat ja perustelevat jokaisen vihjeen lukijoillemme. Mikä parasta, vihjeet eivät maksa lukijoille mitään, vaan tarjoamme palvelun ilmaiseksi uskollisille seuraajillemme.[/text-ad]
Winnipeg-Buffalo
Lauantaina 6.1 klo 03.00
NHL
Winnipeg Jets keikkuu edelleen Central-divisioonan kärkisijoilla, vaikka sen ykkössentteri Mark Scheifele on ollut jo parisen viikkoa loukkaantuneena. Patrik Laine on nostettu ykköskestjuun, ja vaikka maalihanat ovat olleet tukossa, on Laine syöttöjen ja vaarallisten laukauksien puolesta lunastanut paikkansa. Joukkue on voittanut viidestä edellisestä pelistään kolme ja ottanut pisteitä neljästi. Peli on tasapainoisen näköistä ja viisikkojen tiiveys on aivan eri tasolla kuin viime kaudella.
Buffalon surkuhupaisa kausi jatkui 2-6 – tappiolla Minnesotaa vastaan. Rasmus Ristolainen ajettiin Mikko Koivua vastaan tehdyn kyynärpäätaklauksen vuoksi ulos jo ensimmäisessä erässä. Buffalo on hävinnyt neljästi viimeisessä viidessä ottelussaan ja on hyvin tukevasti sarjatalukon kahden huonoimman joukossa yhdessä Arizonan kanssa. Joukkueen peli ei kestä millään täyttä 60-minuuttista, puolustuspää on liian virheherkkä ja kärkihyökääjät eivät saa viimeisteltyä millään riittävän tehokkaasti. Muutoksia on jälleen kerran tulossa takuuvarmasti, viimeistään kauden jälkeen.
[text-ad]🚨 Leijonat.comin lukijoille HUIPPUETU: in uusille asiakkaille tarjolla riskitön 20€ NHL-veto. Lunasta etusi TÄSTÄ.[/text-ad]
Poissaolot
Winnipegiltä sivussa jatkavat ykkössenteri Scheifele sekä puolustaja Toby Enstrom. Buffalolta sivussa on edelleen puolustaja Taylor Fedun.
Arvio
Winnipeg voi olla jopa kuluvan kauden musta hevonen, kun puhutaan kevään ratkaisupeleistä. Joukkue on erittäin laadukas ja hyvin valmennettu, ja jos sen runkopelaajat pysyvät ehijänä, menestystä voi tulla jopa hieman ajateltua aikaisemminkin. Buffalon kausi on, kuteen moneen kertaan on todettu, ohitse. Joukkue pelasi edellisyönä turhauttavan tappion Minnesota Wildia vastaan ja vieraspeleissä joukkue on viime viikkoina ollut todella kuriton ja tehoton. Winnipegin peli jauhaa tarvittavat tilanteet ja maalit, Buffalosta ei ole vastustamaan kotijoukkueen selvää voittoa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee