Suomalaisen lähtö KHL-joukkueesta tuli puskista – antoi ristiriitaisia kommentteja IL:lle: ”Tehtiin hyvä työ”
Kuva: Juha Tamminen
Yksi kuluvan viikon yllättävimmistä jääkiekkouutisista oli luotsi Erkka Westerlundin varsin puskista tullut lähtö KHL-joukkue Salavat Julajev Ufan päävalmentajan paikalta. Itäisessä konferenssissa kakkoseksi sijoittunut joukkue ylsi pudotuspeleissä aina toiselle kierrokselle asti, eikä koko sarjanneljän parhaan joukko ollut kaukana.
Traktor Tsheljabinsk meni konferenssifinaaleihin voitoin 4-3. Ufan aivan kauden loppu tosin oli tahmea, sillä kolmessa viimeisessä mittelössä se teki vain kolme häkkiä ja päästi kymmenen.
Westerlund antoi Iltalehdelle kauden päättymisen jälkeen varsin ristiriitaisia kommentteja. Suomalaisluotsin joukkue ylsi minimiin, mutta se ei ollut riittävä suoritus. Ufalla olisi ollut saumoja parempaankin.
– Meillä oli hyvät saumat voittaa Traktor, mutta ei pystytty. Prosessi ja pelin kehittäminen olivat jääneet kesken, Westerlund manasi, ja jatkoi:
– Ei voi olla tyytyväinen lopulliseen tulokseen. Meidän olisi pitänyt päästä konferenssifinaaleihin. Se on ilmapiiri täällä. Ufassa minimitulos on se, että ollaan kahdeksan joukossa.
Westerlundin ex-joukkueen kausi jäi kuitenkin varmasti monien mielestä plus-merkkiseksi. Esimerkiksi loka-marraskuussa oli synkkää, sillä 12 ottelusta voittoja kertyi vain kolme.
– Tässä on itsellä olo, että tehtiin hyvä työ – kaiken sen jälkeen, mitä kauden aikana tapahtui.
Maajoukkueessa luotsina sekä MM- että olympiahopeaa ja kummassakin turnauksessa myös pronssia ottanut Westerlund valmensi KHL:ssä nyt kolmatta kauttaan. Kaksi ensimmäistä sesonkia menivät Jokerien peräsimessä.
Iltalehden alkuperäisen jutun voit lukea painamalla tätä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa
- Täyskäännös vuorokaudessa! Juuso Välimäki suututti SHL-seuran – ”Olemme uskomattoman pettyneitä”
- NHL:n huippuseura haluaa Rasmus Ristolaisen – neuvottelut alkoivat
- Yllätysliike: Teemu Selänne osti jääkiekkoseuran!
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Sisäpiiripaljastus: Aleksander Barkovin tekstiviestit julki – vahva reaktio Floridan megakauppaan
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Tappara menettää huippulupauksensa – siirto Pohjois-Amerikkaan julki
- Yllätysliike: Teemu Selänne osti jääkiekkoseuran!
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Jarmo Kekäläinen teki NHL:ssä jättikaupan – tähtipelaajasta maksettu hurja hinta sai fanit raivon partaalle
- Hiihtolegenda Mika Myllylän Wiljami-poika löysi uuden seuran – täällä ura jatkuu