No nyt on kova! Liigajoukkue nappasi ennätykset iskeneet tähtipelaajat
Kuva: Getty Images
Liigan viime kevään hopeamitalisti KalPa tiedotti nettisivuillaan tehneensä sopimukset kahden tähtipakin kanssa. Lasse Lappalainen siirtyy Kuopioon SaiPasta ja kuvassa oleva Ari Gröndahl SHL-joukkue Örebro HK:sta.
Molemmat puolustajat tekivät viime kaudella henkilökohtaiset piste-ennätyksensä Liiga-tasolla ja kiekollista osaamista keltapaitojen puolustukseen tuova kaksikko mätti päättyneellä kaudella runkosarjassa yhteensä 49 pistettä. Sekä Lappalaisen että kautensa Vaasan Sportissa aloittaneen Gröndahlin sopimukset ovat kaksivuotisia.
– Erittäin hieno fiilis palata takaisin Kuopioon, sillä pitkä reissu alkaa olla tässä takana. Kotiinhan on aina mukava palata. Joukkueessa on paljon tuttuja jätkiä, joten uskoisin, että pääsen nopeasti mukaan joukkueeseen ja sen arkeen, kahdeksan vuotta muualla pelannut Lappalainen mietti seuran kotisivuilla.
– KalPa tuntui parhaalta vaihtoehdolta kehittyä pelaajana seuraavalle tasolle. Olen kuullut, että KalPassa hoidetaan asiat oikein ja menestymismahdollisuudet ovat hyvät. Kuopio tuntui myös kaupunkina perheestämme kotoisalta, Gröndahl sen sijaan sanoi.
Myös joukkuetta sopimukset luonnollisesti miellyttivät.
– Molemmat heistä tekivät viime kaudella ennätyspisteensä Liigassa ja pelaajina he ovat parhaassa iässä, joten olemme erittäin tyytyväisiä näihin sopimuksiin, KalPa Hockey Oy:n toimitusjohtaja Toni Saksman iloitsi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonista iso uutinen – tämän miehen kisapassi leimattiin!
- UC: Teuvo Teräväinen olisi halunnut jatkaa MM-kisoissa – sitten tuli käsky
- MM-kisoissa jättiyllätys – sankarivahdille makoisa päänahka: ”Toivon, ettei autoani sytytetä tuleen”
- Lähde: Suomen NHL-pakista iso huhu – tässä uusi osoite!
- Jymypaukku! MM-kisoissa jättimäinen yllätys
- Hivelevätkö Aleksander Barkovin kehut egoa? Näin Sakari Manninen vastaa
- Tre Kronorille surkeita uutisia: viisi NHL-miestä ulkona – eikä siinä vielä kaikki?
- Näkökulma: Jesse Puljujärvi on hurjassa vireessä – etenkin yhdessä asiassa ihan timanttinen
- Antti Pennanen: rujo paljastus Teuvo Teräväisen vammasta
- Jesse Puljujärvi: tässä on Suomen kuuman ylivoiman salaisuus
- LIVESEURANTA: Suomi-Saksa – Leijonille voitto MM-avauksesta!
- LIVESEURANTA: Leijonat kaatoi Unkarin ja jatkaa puhtaalla pelillä!
- Näin katsot Leijonien ja kaikkien muiden maiden MM-ottelut ilmaiseksi
- Antti Pennaselta iso paljastus Mikael Granlundista
- MTV:n ohjeistus Elisan asiakkaille – näin saat jääkiekon MM-ottelut näkyviin
- Jymypaukku! MM-kisoissa jättimäinen yllätys
- MM-kisapassit leimattu – nämä miehet jäivät ulos
- Leijonille vapautui hurja vahvistus NHL:stä!
- Antti Pennanen: näiden Leijonat-pelaajien kisapasseja ei vielä leimata
- Jussi Jokinen sanoi Viaplaylla suoraan kuka pitäisi istuttaa Teräväisen tilalle: ”Kuin nenä päähän”