Asiantuntija listaa: Suomella on NHL:n varaustilaisuudessa yksi top 10 -pelaaja
Viime vuosina NHL:n varaustilaisuuden avauskierroksilla ollaan nähty useita suomalaisia nimiä. Tänä kesänä luvassa ei välttämättä ole suurta menestystä, mutta edelleen kaksi tai kolme suomalaista nimeä voidaan huutaa jo ensimmäisen 31:n joukossa.
Kevään ennakoissa nousee kaksi suomalaista huippulupausta, jotka todennäköisesti huudetaan ensimmäisellä kierroksella: Jesperi Kotkaniemi ja Rasmus Kupari.
Suositun jääkiekkokanavan TSN:n asiantuntija Bob McKenzie on rakentanut oman pelaajalistansa varaustilaisuutta varten. Tunnettu NHL-sisäpiiritoimittaja julkaisi top 15 -nimet, johon Kotkaniemi mahtui mukaan.
McKenzie veikkaa, että Ässien hyökkääjä on kesän kymmenes nimi. Hänen on vaikea ennustaa suomalaiselle parempaa sijoitusta, mutta ei usko sen laskevan kolmea enempää.
– Kotkaniemi ei saa yhtä suurta kannatusta kuin yhdeksäntenä oleva Quinn Hughes. Hän kuuluu sijojen 10-14 ryhmään Joe Velenon, Barret Haytonin ja Ty Smithin kanssa, McKenzie kirjoittaa.
Kotkaniemellä on mahdollisuus näpäyttää NHL-scoutteja käynnissä olevissa alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa. Keskushyökkääjä on ollut Pikkuleijonien kantavia voimia ja saalistanut turnauksen viidestä ottelusta tehot 2+4=6.
LUE MYÖS:
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Liigassa pelaajaliikennettä – Jukurien puolustajalupaus vuokralle toiseen seuraan
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!