USA:n NHL-nestori kuittailee Leijonien tähtikaksikolle: ”He ovat erottamattomat – aina yhdessä”
Kuva: Getty Images
HERNING. USA:n nestori Derek Ryan on seurannut mielenkiinnolla suomalaisduo Sebastian Aho – Teuvo Teräväisen alkua MM-kisoissa.
31-vuotias jenkkihyökkääjä tuntee leijonatähdet hyvin. Kolmikko on pelannut yhdessä kaksi kautta Carolina Hurricanesissa.
Ryan kertoo, ettei ole yllättynyt suomalaiskaksikon hurjasta alusta MM-jäillä. Aho johtaa kisojen pistepörssiä taottuaan kahdessa pelissä pisteet 4+6=10. Teräväinen on antanut tulitukea pistein 3+5=8.
– En voi sanoa olevani yllättynyt. Aho on loistava pelaaja – hän on todella dynaaminen pelaaja jo NHL:ssä. Joten voin vain kuvitella, mitä hän saa aikaiseksi isossa kaukalossa. Häntä on hieno katsoa, Ryan ylistää Leijonat.comille.
Suomalaiskaksikko viihtyy hyvin yhdessä myös kaukalon ulkopuolella. Ryan virnistää ja piikittelee leijonaduon olevan kuin paita ja peppu NHL-joukkueen matkassa.
– En usko, että he menevät minnekään ilman toisiaan. He ovat erottamattomat! He ovat bussissa yhdessä. He ovat vapaa-ajalla yhdessä. He ovat parhaita kavereita, minkä kyllä huomaa.

”Poikani rakastaa Ahoa”
Ryanin perheessä on seurattu Ahon otteita erityisen tarkkaan. Kiekkokonkari paljastaa nuoren suomalaisen olevan melkoinen idoli jenkkiperheen jälkikasvulle. – Sebastian hengailee paljon 4-vuotiaan poikani kanssa. He tulevat loistavasti juttuun. Poikani rakastaan Ahoa – ja tykkää hänestä enemmän kuin minusta, Ryan hekottelee. Ryanin tarina kevään MM-kisoissa on itsessään upea. Euroopassa vielä kolme vuotta sitten pelannut konkari on noussut myöhäisellä iällä NHL:ään. Hienot otteet Hurricanesissa palkittiin uran ensimmäisellä arvokisakomennuksella. Se maistuu 31-vuotiaalle hyökkääjälle. – Tämä on ollut upea juttu. Kun miettii matkaa ja polkuani jääkiekkoilijana, tämä tuntuu todella uskomattomalta. Olen vain todella kiitollinen tästä kaikesta. Ja että saan olla isossa roolissa maajoukkueemme matkassa täällä. Ryan joutui pohtimaan lähtöään Tanskaan. Hyökkääjän nykyinen sopimus Hurricanesin kanssa loppui tähän kevääseen. Sen myötä lähtö oli riski. – Tämä oli vähän epänormaali ratkaisu tulla kisoihin. Minulla on vakuutus, joten halusin tulla tänne. Juttelin vaimoni ja vanhempieni kanssa ja totesin, etten vain voi jättää tällaista tilaisuutta välistä. En vain voinut, Ryan summaa.Ryanin, Ahon ja Teräväisen kohtaaminen MM-jäillä nähdään viikon päästä 15.5. klo 13.15. Sitä ennen Suomi nähdään tositoimissa tiistaina, kun vastaan asettuu Norja. Tuo ottelu alkaa klo 21.15.
Ilari Isotalo, Herning Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa
- Täyskäännös vuorokaudessa! Juuso Välimäki suututti SHL-seuran – ”Olemme uskomattoman pettyneitä”
- NHL:n huippuseura haluaa Rasmus Ristolaisen – neuvottelut alkoivat
- Yllätysliike: Teemu Selänne osti jääkiekkoseuran!
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Sisäpiiripaljastus: Aleksander Barkovin tekstiviestit julki – vahva reaktio Floridan megakauppaan
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Tappara menettää huippulupauksensa – siirto Pohjois-Amerikkaan julki
- Yllätysliike: Teemu Selänne osti jääkiekkoseuran!
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Jarmo Kekäläinen teki NHL:ssä jättikaupan – tähtipelaajasta maksettu hurja hinta sai fanit raivon partaalle
- Hiihtolegenda Mika Myllylän Wiljami-poika löysi uuden seuran – täällä ura jatkuu