Asiantuntija kritisoi sopimuksetonta Kari Lehtosta: ”Voi näyttää parhaalta maalivahdilta, mutta ei ole”

Heinäkuun käynnistyttyä NHL:ssä käännettiin sivu uudelle kaudelle. Samalla useiden pelaajien sopimus loppui, joista monet ovat edelleen ilman joukkuetta. Niin myös NHL-konkari Kari Lehtonen.
NHL:ssä kaudesta 2005-2006 lähtien pelannut suomalaisvahti on edelleen hyvässä kunnossa pelaamaan maailman kovimmassa jääkiekkosarjassa. Mies on kuitenkin jo 34-vuotias, eikä joukkueilla näytä olevan tällä hetkellä palavaa tarvetta konkaritorjujalle.
Ykkösvahdin paikasta Lehtonen ei näillä näkymin vaikuta taistelevan, mutta varamiehen rooli saattaisi kelvata hänelle. Viime kaudella hän toimi Dallas Starsin huippuvahdin Ben Bishopin lähimpänä apurina, joten rooli ei olisi Lehtoselle täysin tuntematon.
Lehtonen on kerännyt heinäkuun aikana paljon ylistystä, ja esimerkiksi Sportsnet on listannut hänet parhaaksi vapaaksi maalivahdiksi. Epäilijöitäkin on olemassa. The Athletic -lehden NHL-asiantuntija Jonathan Willis kritisoi Lehtosta ja nostaa yhden maalivahdin tämän yläpuolelle.
– Kari Lehtonen voi näyttää parhaalta vapaalta maalivahdilta, mutta ei ole. Ensiksi, hänen torjuntaprosentinsa alivoimalla oli karmea, jota voi heijastaa joko hänen suorituksiinsa tai hänen edessään pelanneeseen puolustukseen. Toiseksi, hän murtui maaliskuussa, kun Dallas nojautui häneen. Hänen saldonsa oli 3-8-2, ja hän päästi keskimäärin yhden ylivoimamaalin jokaisessa ottelussa, Willis kuvailee.
Lehtonen joutui loppukaudella pahaan paikkaan, kun Bishop loukkaantui ja Dallas taisteli viimeisistä pudotuspelipaikoista. Lopulta Lehtosen huono jakso päätti Dallasin jatkohaaveet. Syyttävää sormea osoiteltiin syystäkin suomalaista kohti.
Willis arvioi, että Winnipeg Jetsissä viime kaudella torjunut Steve Mason olisi markkinoiden etevin maalivahti. Masonin hankkimisessa piilee kuitenkin riskinsä, sillä mies on kärsinyt viime vuosina useista loukkaantumisista.
– Paras vaihtoehto: Mason, jos hän pysyy terveenä.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida Panthersin suomalaiset juhlivat Stanley Cupin voittoa
- MM-kisojen MVP vaihtaa seuraa NHL:ssä
- MTV Urheilu: Liiga uhkaa vetäytyä CHL:stä: ”Tähän on pakko saada muutos”
- NHL-sopimus purkissa – suomalaishyökkääjän ura jatkuu Pohjois-Amerikassa
- Vahvistus tuli – tässä on Axel Rindellin uusi seura: ”Puolustajatyyppi, jota tarvitsemme”
- Näin Leijonat pelaa olympiakisoissa – otteluohjelma julki
- Lukko sopimukseen kanadalaisen maalitykin kanssa – ”Hyväraaminen pelaaja”
- Toimittaja: Liiga-seuran maalivahtiduolle etsitään uutta seuraa
- Toimittaja: Kristian Vesalaisesta iso paljastus
- Tappara-tähti lähtee olympialaisiin!
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Toimittaja: Kristian Vesalaisesta iso paljastus
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- TPS rysäytti ison sopimuksen pöytään!