Liigan jäähykuningas jättää Suomen – uusi osoite Walesissa

Liigassa viimeiset kolme vuotta pelkoa herättänyt yhdysvaltalaishyökkääjä Ben Blood ei jatka Porin Ässissä, sillä viime kauden jääkuningas suuntaa täysin uusiin maisemiin Walesiin.
Iso-Britannian korkeimmalla sarjatasolla pelaava Cardiff Devils tiedotti tänään lauantaina, että Blood on tehnyt seuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Blood tulee tuomaan joukkueeseen voimaa ja taistelutahtoa. Hän ei aina loistanut Liigassa teknisenä pelaajana, mutta huomattavasti heikommassa sarjassa entinen NHL-varaus tulee varmasti erottautumaan.
– Sinun täytyy olla hyvä luistelija, jotta pystyt pelaamaan kolme kautta Suomen pääsarjassa, joka on yksi nopeimmista sarjoista maailmassa. Me katsoimme hänestä videoita ja vaikutuimme kuinka hän pystyy liikkumaan jäällä, varsinkin niin isoksi kaveriksi, Devilsin päävalmentaja Andrew Lord kommentoi tiedotteessa.
Blood ehti pelata Liigassa 144 runkosarjaottelua ja hankki niiden aikana tehot 6+22=28. Jääminuutteja kertyi vaatimattomat 513.
- Anton Levtchi palasi Suomeen ja asteli median edeen – ”Hyvältä tuntuu olla takaisin Tampereella”
- Connor McDavid pian samaan kastiin Jari Kurrin ja kumppanien kanssa?
- Ilveksellä ja HIFK:lla käsillä täysin erilaiset ajat – Tampereella tehtiin kyseenalainen ennätys, Helsingissä pian kaikkien aikojen pisteputki?
- Kummipoika ja -setä kohtasivat jääkiekkoliigassa perjantaina – ensiksi mainittu latasi kaksi maalia: ”Osaa ampua”
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Uskomaton tapaus: Kovasti taklatun pelaajan keuhkoissa luultiin olevan reikä – ”Se olikin vain Ettanin löysää”
- SaiPa koki jälleen tylyn selkäsaunan Liigassa – viime aikaiset tilastot surullista luettavaa
- Mikko Rantanen mahtui suomalaisista mukaan – tässä TSN:n listaus NHL:n parhaista pelaajista
- Kärppien pelaajan reissuelämä jatkuu – siirtyy taas lainalle muualle
- Nimet paperissa! HIFK kiinnitti pitkäaikaisen luottomiehensä: ”Nousee varmasti kantamaan vastuuta tuloksesta”
- Sebastian Aho nousi NHL:n ykköseksi! Maaliputki haastaa isoimmat seuralegendatkin
- Sopimus taskussa – suomalaistaiturin ura jatkuu Ruotsissa
- Ilves-kannattajilta kova vastaus Tapparan sovinnon eleelle: ”Tulemme boikotoimaan”
- HIFK tiputtamassa isoja sopimusuutisia yhdellä ehdolla: ”Jos kymmenen tykkää tästä…”
- HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa: Sai tarjoukset kolmelta muulta Liiga-seuralta – ”Se oli ainoa kerta, kun harkitsin vakavissani…”
- Ruotsi julkisti joukkueensa isännöimäänsä EHT-turnaukseen – mukana hirmuvireinen ex-Liiga-vahti
- HIFK täräytti julki merkittävän sopimusuutisen
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Oletko huomannut tätä tilastoknoppia? Tapparan ja Ilveksen kohtaamisissa uskomaton yksityiskohta
- Kari Jalonen julkisti Tshekin EHT-nipun – Liiga-tähti mukana Ruotsin turnauksessa