17-vuotias Kari Piiroinen jatkaa uraansa Kanadan juniorisarja OHL:ssä.

Sarjassa pelaava Windsor Spitfires tiedottaa tuoreesta vahvistuksesta verkkosivuillaan. Nuori suomalainen vahvistaa junioriseuran maalivahtiosastoa tulevalla kaudella.

– Kari on ikäluokkansa paras maalivahti Suomessa, seuran GM Warren Rychel tunnelmoi ja jatkaa:

– Olemme varmoja, että hänestä kasvaa laadukas maalivahti sarjaamme.

Piiroinen on HIFK:n kasvatti. Nuorukainen torjui menneellä kaudella sekä seuran B- että A-junioreissa. B-junioreissa alle tuli runkosarjassa 27 ottelua torjuntaprosentilla 91,9. A-nuorissa vyölle kertyi neljä ottelua torjuntaprosentilla 91,0.

Kevät päättyi HIFK:n B-junioreiden kanssa mestaruusjuhliin. Piiroinen torjui pudotuspeleissä viisi peliä maagisin tilastoin: Torjuntaprosentti oli komea 95,7. Päästettyjen maalien keskiarvo tasan 1,0 per ottelu.

Huippulupaus on tuttu myös Leijonien juniorimaajoukkueista. Piiroinen pelasi menneellä kaudella 11 ottelua alle 17-vuotiaiden maajoukkueessa. Hän on varauskelpoinen kesän 2019 NHL-varaustilaisuudessa.