Huippunimiä tarjolla! TOP 5: Nämä Liiga-tähdet etsivät vielä seuraa ensi kaudeksi
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Liiga-kausi 2018-19 lähenee jo kovaa vauhtia, sillä tällä viikolla monet joukkueet pelaavat ensimmäiset harjoitusottelunsa.
Vaikka monet joukkueet ovat jo saaneet kokoonpanonsa valmiiksi, löytyy siirtomarkkinoilta edelleen kovia nimiä, joista olisi hyötyä lähes mille tahansa joukkueelle.
Leijonat.com listasi viisi kovinta vapaata agenttia alle.
5. Jesse Saarinen, Pelicans
33-vuotias Saarinen on edelleen tekijämies Liigassa. Viime kaudella tulosta syntyi Pelicansin paidassa, kun hän summasi 45 otteluun tehot 11+25=36. Kokenut hyökkääjä on pelannut urallaan yli 600 Liiga-ottelua, eikä hänen nimensä pyöri turhaan tällä listalla. Olisi edelleen kova vahvistus niin jäälle kuin sen ulkopuolellekin.4. Jake Newton, KooKoo/JYP
Yhdysvaltalaispuolustaja syttyi viime kaudella liekkeihin KooKoon takalinjoilla, kun 52 otteluun syntyi huimat tehot 12+23=35. Newton ei pelannut Kouvolassa kuitenkaan koko kautta, vaan hän edusti kevään ajan JYPiä, jossa tulosta ei syntynyt samaan tapaan. Yhdysvaltaista ollaan viety huhuissa KHL:ään, mutta Liigassa jatkokin lienee mahdollista. Jatkaessaan Suomessa Newton on sarjan parhaimmistoa omalla pelipaikallaan.3. Teemu Ramstedt, Lukko
30-vuotias Ramstedt on edelleen vapailla markkinoilla, eikä hänen nimensä ole pyörinyt siirtohuhuissa. Kokenut hyökkääjä palasi viime kaudella Liigaan KHL:stä ja osoitti olevansa edelleen huippuvahvistus. Ramstedt viimeisteli 34 ottelussa tehopisteet 9+13=21.
2. Henrik Tallinder, TPS
Lähes 700 NHL-ottelua urallaan pelannut Tallinder ei ole tehnyt vielä sopimusta ensi kaudeksi, eikä hänen uransa jatkokaan ole varmaa. Kokenut ruotsalaispuolustaja on pelannut viimeiset kolme kautta TPS:n takalinjoilla. Tallinder olisi edelleen huippuvahvistus mille tahansa Liiga-seuralle, mutta tällä hetkellä kaikki on täysin auki jatkon suhteen.1. Kristian Vesalainen, HPK/Kärpät
Vasta 19-vuotias suomalaishyökkääjä on tällä hetkellä yksi siirtomarkkinoiden mielenkiintoisimmista suomalaisnimistä. Todennäköisintä on, että Vesalainen solmii NHL-sopimuksen Winnipeg Jetsin kanssa, mutta huhuissa hänen nimensä on liitetty myös Jokereihin. Liigassa tätä suomalaispyssyä tuskin enää nähdään. NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kulisseissa yllätyspäätös – IL: Olli Jokisen luottomies ulos HIFK:sta!
- Liigassa nähdään ulkoilmaottelu tulevalla kaudella – joukkueet ja pelipaikka selvillä
- Urheilucast: Ilveksen luottosoturi päätti repiä sopimuksensa – loikkaa KooKoon paitaan!
- Micke-Max Åsten: seura vaihtuu!
- HIFK näytti hauista siirtomarkkinoilla – Liiga-finalistin kärkimies haaviin!
- Jesse Puljujärvestä kajahti kova NHL-väite
- Leijonien MM-puolivälieräottelun alkamisaika selvillä
- Kannattaako Leijonien hävitä Sveitsille? Erikoinen asetelma voi muuttaa kaiken MM-kisoissa
- Jäähy vai ei? Näin Olli Määttä kommentoi fanit raivostuttanutta tilannetta
- Olli Jokinen MTV:llä: tekisi ison muutoksen Leijonien ketjuihin
- Jännäksi menee – tätä Latvian yllätysvoitto tarkoittaa Leijonien lohkolle
- Ville Nieminen täräytti suoraan – tästä Leijonat-pelaajasta tulee NHL-tähti: ”30 maalia ja 40 syöttöä”
- LIVESEURANTA: Suomi – Itävalta – Leijonien MM-juna jatkaa raiteillaan
- MM-kisojen ensimmäinen putoajamaa selvillä
- Jättikaappaus tulossa? Jokerit jahtaa Liigan entistä supertähteä
- Antti Pennanen mylläsi Leijonien ketjut uusiksi: NHL-vahvistus tekee paluun!
- Näkökulma: Ruotsi on jo vuosia kaivanut verta nenästään – nyt se saa, mitä tilaa
- Tre Kronorille shokkitappio! Jymypaukku muhii MM-kisoissa
- Ruotsalaiset raivona – Jukka Jalonen joutui vastaamaan: ”En nähnyt”
- Ovi käy: KooKoo menettää tähtipelaajansa – huhut vievät kilpailijan leiriin!