Legendaarinen venäläiskiekkoilija letkautti – vertasi sirkuseläimiä ja jääkiekkoilijoita hulvattomalla tavalla
Kuva: Ilari Isotalo
Venäläinen ex-jääkiekkoilija Aleksei Kovalev siirtyi kiinalaisen KHL-seuran Kunlun Red Starin valmennustiimiin. Hän toimii suomalaisvalmentaja Jussi Tapolan oikeana kätenä, kun Tapparan kaksi kertaa Suomen mestariksi luotsannut käskijä pitää ohjat käsissään.
Kovalevilla on edessän ehkä elämänsä kovin haaste: saada paikalliset jääkiekkoilijat ymmärtämään lajia yhä paremmin maassa, jossa kiekkokulttuuri on jos ei olematon, niin ainakin hyvin laiha.
– Heidän täytyy vain oppia ymmärtämään peliä. He ovat erittäin teknisiä pelaajia, mutta käytännössä kaikki on sidottuna suoritukseen. He käyttävät runsaasti energiaa työntekoon jäällä ymmärtämättä, että energia katoaa nopeasti. Ja sitä ei voi korvata. Mutta jos heille saadaan oikea ajatusmalli, ymmärrys oman energian käytöstä ja taktisista taidoista, sitten he näkevät pelin eri tavalla ja käyttävät fysikaalisia taitojaan oikein, Kovalev luetteli Sport-Expressin haastattelussa.
Kovalevin pääviesti on, että kaikkea voi kehittää ja opettaa.
– Kaikkea voi kehittää. Pääasia on halu kehittyä. Voit opettaa kaikkea. Jos karhut ja apinat ajavat polkupyörillä sirkuksessa, niin kiinalaiset voivat oppia pelaamaan jääkiekkoa, Kovalev letkautti.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TPS:n Oliver Lauridsen: jättimäinen pelikielto!
- Lugano kiinnitti Leijonat-legendan pojan
- Lähde: Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Oikeustieteen tohtori Liigan kohutaklauksesta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Missä ura jatkuu? SHL:n suomalaisvahti siirtouhan alla
- Leijonat-puolustaja kaupattiin NHL:ssä – on liekeissä uudessa seurassaan
- Liiga-sensaatio tulikuumana – Saku Koivun ennätys murskaksi
- HIFK:lta jättimäinen sopimusuutinen
- Leijonat-legendalle lähtöpassit Sveitsissä – myös Robert Leino jättää seuran
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- IL: Jesse Puljujärveltä suora ilmoitus MM-kisoihin liittyen
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- IS: HIFK vahvistuu Olli Jokiselle tutulla pelaajalla!
- HIFK:lta jättimäinen sopimusuutinen
- Lehti: tällainen on HIFK:ssa hurjia tehoja takoneen Luke Martinin hintalappu
- Lähde: Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Jymykäänne! IL: Yllättävä seura Liigaan?
- Leijonat-legendalle lähtöpassit Sveitsissä – myös Robert Leino jättää seuran
- Missä ura jatkuu? SHL:n suomalaisvahti siirtouhan alla
- Connor McDavid raivostui suomalaistulokkaalle – NHL-megatähti pudotti hanskat!