Supertähdet palaavat vielä Suomeen? NHL-pampulta erittäin lupaavia kommentteja
Kuva: Getty Images
Suomessa pelattuja NHL-otteluita paikan päällä seuranneet komissaari Gary Bettman ja apulaiskomissaari Bill Daly tuntuivat olevan mielissään Helsingin mittelöiden annista. Kommenttien mielenkiintoisin anti suomalaisittain oli se, ettei seuraavia kotimaan kamaralla pelattavia mittelöitä tarvitse odottaa välttämättä kovinkaan pitkää.
– Minä ja apulaiskomissaari Daly olemme mielissämme siitä, että NHL on palannut muutaman vuoden tauon jälkeen Helsinkiin, jossa meidät on otettu aina todella lämpimästi vastaan. Olemme innoissamme näistä kahdesta ottelusta, jotka voimme tarjota Suomen intohimoisille jääkiekkofaneille, Bettman sanoi Helsingissä pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
– Vastaanotto on ollut todella innokas. Esimerkiksi näiden Helsingin otteluiden pääsyliput myytiin loppuun alle viidessä minuutissa. Olemme jo aloittaneet seuraavien vastaavanlaisten otteluiden suunnittelun, komissaari paljasti.
Aleksander Barkovin kipparoiman Florida Panthersin ja Patrik Laineen tähdittämän Winnipeg Jetsin valitseminen Suomessa pelattuihin koitoksiin ei ollut sattumaa.
– On toki selvää, ettei näitä joukkueita valittu tänne sattumalta. On ollut hienoa nähdä viime päivinä, miten kotiin palaavat kiekkosankarit on otettu täällä vastaan, komissaari ilakoi.
Vaikka Panthers kuuluu NHL:n häntäpäähän, sopii Suomessa esiintyneiden joukkueiden osalta mahdollisesti odottaa menestystä vastaisuudessa.
– Florida Panthers ja Winnipeg Jets kuuluvat liigamme taitavimpiin ja dynaamisimpiin joukkueisiin, ja molemmat tekivät hienon nousun sarjataulukossa viime kaudella. Molemmilla organisaatioilla ja niiden faneilla on kovat odotukset tämän kauden suhteen.
LUE MYÖS:
- IS: Ilveksen huippuhankinnan tilanne ihmetyttää – katosi kokoonpanosta, mutta ei ole loukkaantuneena
- Tapparan ex-lupaus kirjautui NHL:n hoito-ohjelmaan
- Liiga-seura pudotti synkän uutisen – ulkomaalaisvahvistus sivussa ainakin loppuvuoden
- Jokereille karmeita uutisia – tähtihyökkääjä pitkälle sairauslomalle
- Patrik Laineen tilanteessa tapahtuu – vaimolta vihje tulevasta
- Nyt olisi vahvistus tarjolla – TPS:stä tuttu pelaaja sai lähteä
- Aleksandr Ovetshkin hyppäsi Putinin leiriin – uusi kuva Venäjän vaalikampanjasta
- Petteri Lindbohm: yllätyssiirto Liigassa!
- Leijonien mestarivalmentajan seura ahdingossa – yli 30 miljoonan eurot velat
- Sveitsistä kajahti karu arvio – suomalaisvalmentajat potku-uhan alla
- Kiekkoseura hakeutuu konkurssiin: ”Erittäin surullinen päivä”
- Leijonien mestarivalmentajan seura ahdingossa – yli 30 miljoonan eurot velat
- Petteri Lindbohm: yllätyssiirto Liigassa!
- Expressen: Sami Niku vaihtaa seuraa – tässä uusi osoite
- Sveitsistä kajahti karu arvio – suomalaisvalmentajat potku-uhan alla
- NHL-seuran suomalaislupauksesta tipahti surkea uutinen
- Eetu Randelin: iso uutinen
- Aleksandr Ovetshkin hyppäsi Putinin leiriin – uusi kuva Venäjän vaalikampanjasta