Ikäviä uutisia! Liiga-pomo sivuun hommistaan – syynä hoitoa vaativa sairaus: ”Viimeiset viikot olleet raskaita”

© Kuva: Juha Tamminen

JYP ilmoitti torstaina ikävistä uutisista.

Seuran toimitusjohtaja Aku Vallenius on sivussa tehtävistään alustavasti huhtikuun 2019 loppuun asti. Syynä on kiekkopomon  fyysinen ja hoitoa vaativan sairaus.

Vallenius kommentoi tilannettaan seuran tiedotteessa.

– Olen ollut viimeiset viikot sairaalahoidossa fyysisen, hankalasti oireilevan sairauden vuoksi. Minulla ei ole akuuttia hätää, mutta tilani vaatii toipumista, kuntoutusta ja jatkoseurantaa. Tähän menee jokunen kuukausi, tarkkaa aikaa on tässä vaiheessa vaikea arvioida, kiekkopomo kommentoi.

– Viimeiset viikot ovat olleet raskaita itselleni ja perheelleni, ainoa oikea vaihtoehto on keskittyä toipumiseen ja antaa nyt työasioissa vastuu muille. Haluan kiittää henkilöstöä viime viikkojen huikeasta venymisestä yllättävien haasteiden edessä.

JYP kertoo tiedottavansa toimitusjohtajan tehtävien hoitamisesta lähipäivinä. Seuralla riittää myös muita murheita – JYP on jämähtänyt Liigassa alkukaudesta sijalle 14. Se on iso pettymys joukkueelle, joka kaavailtiin ennen kauden alkua joissain arvioissa jopa kärkikahinoihin mukaan.