118 pistettä ei tunnu missään! Liigassa liekehtivä suurlupaus kehittynyt valtavasti – NHL:stä huimia kehuja

Kuva: Taneli Niinimäki
Liigassa syksyllä liekehtinyt ja debyyttikaudella 21 ottelussa upeat pisteet 4+14=18 saalistanut Aleksi Heponiemi puhuttaa rapakon takana. Hänet kesällä 2017 NHL:ään varannut Florida Panthers on mehuissaan suomalaisesta.
– Hänen luovuutensa on jotain, jota ei voi opettaa, Floridassa työskentelevä ja joukkuetta aikoinaan kipparoinut ex-pakki Bryan McCabe hehkutti seuran kotisivuilla.
Kuten Heponiemi on näyttänyt, on luovuus johtanut Liigassa komeisiin pisteisiin.
– Hänellä kyky vetää pelaajia (puoleensa) ja sen jälkeen löytää kavereita nopeammin ratkaisualueilla. Hänellä on ollut hieno alku Suomen Liigassa, entinen NHL-puolustaja jatkoi.
Jos on hyökkääjä mennyt eteenpäin Liigassa pelillisesti, niin samaa voi sanoa myös hänen ruumiinrakenteestaan. Tamperelaislähtöinen 19-vuotias suurlupaus on pienikokoinen, sillä esimerkiksi jääkiekkotilastoihin erikoistuneen Eliteprospects-sivuston mukaan hänellä on pituutta vain 179 senttiä ja painoakin ainoastaan 67 kiloa.
– Hänen huolensa oli koko, mutta se ei ole enää ongelma, GM Dale Tallon myönsi vertaillen menneisyyttä ja nykyhetkeä.
Kuten on nähty, on suomalainen mennyt valtavasti eteenpäin. Se kuulostaa jokseenkin huimalta, sillä esimerkiksi kahdella aiemmalla kaudella WHL:n runkosarjoissa syntyi 86 ja 118 pinnaa. Tuosta on kova temppu kehittyä.
– Hän on tullut paljon vahvemmaksi, mutta se ei ole vaikuttanut hänen taitoihinsa, visioihinsa ja kykyynsä tehdä peliä. Hän on moniulotteinen pelaaja.
Heponiemen edustama Kärpät jatkaa urakkaansa Liigassa viikonloppuna. Perjantaina vastassa on kotikaukalossa HIFK ja lauantaina samat joukkueet kohtaavat Helsingissä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Leevi Meriläinen: tyly kohtalo!
- Leijonat-hyökkääjä sai rajun rangaistuksen: ”Aivan liian paljon”
- HäSa: HPK hankkimassa kokeneen hyökkääjävahvistuksen
- Kurinpito jyrähti! HPK-tähdelle pitkä pelikielto: ”Yllättävä ja halpamainen isku”
- Mikko Rantanen jatkoi hirmuvirettään! Iski jälleen upean maalin
- Liiga-kierros: HIFK:lle murskatappio! Kärpiltä laiska esitys kotiyleisön edessä
- Patrik Laineen alkukausi vaikeutui entisestään – nyt tipahti huonoja uutisia
- IL: Valmennusmarkkinoiden kuuma nimi paljastaa: sopimusta Tapparan kanssa ei ole
- Nuorten Leijonien joukkue viiden maan turnaukseen julki – mukana useita Liiga-tähtiä
- HPK:n tähtihyökkääjä pelikieltoon – myös Ilves-puolustajalle rapsahti kakkua
- Teemu Hartikainen: suorat sanat mahdollisesta paluusta Leijoniin
- Jonne Virtasen ensi kauden seura selvillä!
- IL: Valmennusmarkkinoiden kuuma nimi paljastaa: sopimusta Tapparan kanssa ei ole
- SaiPa sai huippu-uutisia!
- Nuorten Leijonien joukkue viiden maan turnaukseen julki – mukana useita Liiga-tähtiä
- HIFK vahvisti: tässä uusi pelaajahankinta!
- SS: Jokerit-puolustaja ripustaa hokkarit naulaan!
- HPK:n tähtihyökkääjä pelikieltoon – myös Ilves-puolustajalle rapsahti kakkua
- Patrik Laineen alkukausi vaikeutui entisestään – nyt tipahti huonoja uutisia
- Kurinpito jyrähti! HPK-tähdelle pitkä pelikielto: ”Yllättävä ja halpamainen isku”