Boston-valmentajalta helpottavia uutisia – Tuukka Rask jälleen joukkueensa selkeä ykkösvahti!

Viime yön NHL-kierroksella uransa 250. runkosarjavoiton NHL-kaukaloissa napannut Boston Bruinsin suomalaismaalivahti Tuukka Rask on joutunut taistelemaan kauden ensimmäisellä puoliskolla tosissaan peliajasta miehen kakkoseksi täksi kaudeksi hankitun Jaroslav Halakin kanssa.
Halak on esiintynyt tällä kaudella Bruinsin tolppien välissä 23 ottelussa, kun taas suomalaiskollegan tilille on kertynyt 22 ottelua. Nyt asetelma on kuitenkin normalisoitumassa, kiitos 31-vuotiaan suomalaisen viime aikaisten huippuotteiden.
Rask on aloittanut Bruinsin maalilla neljä joukkueensa viidestä edellisestä ottelusta, mikä tulee päävalmentaja Bruce Cassidyn mukaan olemaan suuntaus myös jatkossa.
– Tämä on suunnitelmamme jatkossa (Raskin peluuttaminen ykkösenä). Seuraavassa ottelussa peluutamme Halakia, koska Washingtonia vastaan emme ole onnistuneet viime aikoina. Halak ei ole aloittanut vielä heitä vastaan meidän pelipaidassamme, joten annamme hänelle tilaisuuden, Cassidy totesi New England Sports Networkin haastattelussa.
– Saamme tällä muutoksella samalla Jarolle peliaikaa, mutta kyllä, Tuukka on nyt ansainnut – en haluaisi sanoa maaliaan takaisin, mutta enemmän peliaikaa joka tapauksessa. Katsotaan, miten hän hoitaa homman, Cassidy jatkoi.
Kertaalleen NHL:n parhaan maalivahdin Vezina-palkinnolla urallaan huomioitu Rask on totisesti ollut viime aikoina iskussa, sillä suomalainen on päästänyt viimeisessä neljässä ottelussa selkänsä taakse vain viisi kiekkoa. Savonlinnalaislähtöinen maalivahti pelasi viime yönä Minnesota Wildia vastaan kauden ensimmäisen nollapelinsä.
Halakin peluuttaminen Washingtonia vastaan on joka tapauksessa Bruinsin valmennusjohdolta ymmärrettävä ratkaisu, onhan Raskilla ollut usein suuria vaikeuksia hallitsevaa mestarijoukkuetta vastaan. Viime kohtaamisessa mies päästi taakseen viisi laukausta 19:sta ennen kuin tämä vaihdettiin pois maalinsa suulta ottelun puolivälissä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui