Liigan ex-tähtihyökkääjä loistaa nyt Euroopassa – uusi joukkue ”teki jättipotin” hankkiessaan pistelingon
Kuva: Juha Tamminen
Vaikka Liigassa runkosarjaan jäävää Porin Ässiä tähtipelaaja Jarno Kärjen lähteminen saattoi kirpasta ainakin pelillistä näkökulmaa miettiessä, oli siirtyminen Eurooppaan pistelingon näkökulmasta ilmeisen onnistunut veto.
Liigakauden flopissa kultakypärää kantanut Biel-hyökkääjä on ollut loistavassa iskussa Sveitsissä uudessa joukkueessa.
Kärki on viimeistellyt NLA:ssa neljässä koitoksessa jopa kolme maalia.
Koska 24-vuotias pelaaja ei ole ennen ulkomaan sarjoissa luutinut, voitaneen hänen kuvailla päässeen uuteen arkeen käsiksi todellakin hienosti. Se ei välttämättä ole aina mikään maailman helpoin temppu, kun ex-joukkueella on ollut sysimusta kausi.
– Jarno Kärki on osoittanut viime aikoina sen, mihin hän pystyy. Ensinnäkin, hän pystyy luomaan monia maalipaikkoja, hän on ”laukaisukone” ja hän voi pistää kiekon pussiin. Kolme maalia osoittakoon sen, sveitsiläinen jääkiekko- ja jalkapalloblogi Leading Sport hehkuttaa.
Kärki loistaa myös muussa valossa.
– Hänen fyysinen pelinsä on optimaalista.
– Biel teki jättipotin.
Liigassa myös Tapparaa aikoinaan edustanut tehohyökkääjä pelasi talvella porilaisten paidassa 41 ottelua upein tehoin 17+30=30. Kärjen vire oli siinä mielessä maaginen, että Ässät otti käytännössä illasta toiseen niskaansa jääkylmää vettä.
Sveitsin pääsarja NLA jatkuu tiistaina. Viidennellä sijalla 12 joukkueen sarjassa oleva Biel on seuraavan kerran tulessa viikonloppuna.
LUE MYÖS:
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun