Liiga-joukkueen pitkäaikainen pomo uhoaa: ”Ensi kaudella aikani paras tai vähintään toiseksi paras joukkue”

Lukon toimitusjohtajana jo vuodesta 2007 toiminut Timo Rajala on tehnyt suuren työn ja nostanut raumalaisjoukkueen liikevaihdon jo Liigan neljän suurimman seuran joukkoon.
– Olemme menneet hirveästi eteenpäin. Toki myös organisaation kokokin on kasvanut. Kun aloitin meitä oli toimistossa neljä ja nyt reilu puolet enemmän, Rajala kuvaa kasvuvauhtia joukkueen nettisivulla julkaistussa haastattelussa.
Yksi merkittävimmistä lähiaikojen muutoksista oli urheilujohtajan palkkaaminen. Rajala ei näe, että urheilujohtaja Kalle Sahlstedtin rekrytointi olisi radikaalisti muuttanut tyypillistä työpäivää, mutta se on vähentänyt huolehdittavien asioiden määrää huomattavasti.
– Nyt meillä on urheilussa ihminen, jolla on kokonaisuus näpeissään. Sahlstedt ei vastaa vain pelaajabudjetista, vaan koko urheilun budjetista. Se pitää sisällään kaikki valmentajat, matkustamiset, varusteet ja niin edelleen. Puhutaan todella isosta rahasta, Rajala painottaa.
Päättyneellä kaudella Liigan puolivälieriin selvinneen Lukon tulevan kauden joukkue on seurapomon mukaan kovaa luokkaa.
– Mä väitän, että meillä on ensi kaudella mun aikani paras tai vähintään toiseksi paras joukkue. Näyttää erittäin hyvältä, Rajala päättää jääden pohtimaan kauden 2010-2011 pronssimitalijoukkueen ja tulevan kauden ryhmän paremmuutta.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui