Kaapo Kakon ensi kaudella edustama New York Rangers on ajautunut ongelmiin palkkakattonsa kanssa hankittuaan ensin Artemi Panarinin ja kiinnitettyään viimeksi puolustaja Jacob Trouban 7×8 miljoonan dollarin sopimuksella.

New York Postin kiekkotoimittaja Larry Brooks kertoo seuran tekevän parhaillaan kaikkensa löytääkseen ottajan hyökkääjä Vladislav Namestnikovin vuosiarvoltaan neljän miljoonan taalan sopimukselle.

Toimittajan mukaan seura on pikku hiljaa kuitenkin ajautumassa tilanteeseen, jossa sen useat rajoitetut vapaat agenttinsa kiinnittääkseen on tehtävä palkkakattoonsa tilaa ostamalla ulos jonkun kallispalkkaisen pelaajansa sopimus.

Varsinkin konkaripuolustaja Kevin Shattenkirk on tällä hetkellä Brooksin mukaan liipaisimella. Puolustaja kuittaa kaudesta 6,65 miljoonaa dollaria, joskaan miehen sopimuksen mukaan ulosostotilanteessa seura ei säästäisi juurikaan tilaa palkkakatossaan. Brooks ehdottaakin seuralle treidiä, jolla Shattenkirk kaupattaisiin Los Angeles Kingsiin vaihdossa toiseen ylipalkattuun konkariin, hyökkääjä Dustin Browniin. Tämän jälkeen Rangers voisi ostaa Brownin sopimuksen ulos ja tehdä palkkabudjettiinsa huomattavasti enemmän vapaata tilaa.

Tuo skenaario lienee kuitenkin varsin kaukaa haettu, sillä Brownilla on omassa sopimuksessaan siirrot seitsemään tämän valitsemaan seuraan estävä pykälä. Pelaaja tuskin haluaa sallia siirron joukkueeseen, joka todennäköisesti ostaisi miehen saman tien ulos 5,85 miljoonan taalan vuositulot takaavasta sopimuksestaan.

Kävi Shattenkirkin tilanteessa miten tahansa, joutuu Rangers keksimään pikaisesti keinot löytää tilaa RFA-kolmikon Pavel Buchnevich, Brendan Lemieux, Anthony DeAngelon kiinnittämiseksi. Seuran palkkakatto on Trouban tuoreen sopimuksen myötä täynnä.