Liigan taiturimainen hyökkääjä kutsuttiin NHL-joukkueen leirille – pelaaja kertoi kaukalon koosta yllättävän kuuloisen faktan
Kuva: Juha Tamminen
Liigajoukkue Pelicansissa ihastuttanut ja näppäristä käsistään tutuksi tullut hyökkääjä Severi Lahtinen pääsi kesällä käymään rapakon takana NHL-ympyröissä. NY Islanders kutsui hänet näyttämään taitojaan joukkueen ja AHL:ssä pelaavan Bridgeport Sound Tigersin pampuille.
Runkosarjan 50 ottelussa tehot 5+17=22 iskenyt Lahtinen kertoo Leijonat.comille, että lähtö tuli nopeasti.
– En ehtinyt oikein edes miettimään. En välttämättä tänä vuonna odottanut tätä sillä tavalla kuin varausikäisenä, kuudessa pudotuspeliottelussa kolme syöttöpinnaa saalistanut 20-vuotias Pelicans-hyökkääjä miettii.
Suomalaista ja pohjoisamerikkalaista kiekkoa vertailtaessa puhe kääntyy hyvin usein kaukaloiden kokoihin. Ne ovat meren takana kapeampia. – Minusta tuntui, että olisi ollut jopa enemmän aikaa. En tiedä, miksi niin. Etäisyydet ovat pienemmät, kudit lähtevät periaatteessa lähempää maalia, Vantaalla syntynyt ja Orimattilassa lapsuutensa varttunut Lahtinen arvelee. Suomalainen ja leirin muut pelaajat pääsivät toki askiin, mutta kuului ohjelmaan muutakin. – Alussa oli lääkärintarkastuksia ja kävimme syömässä. Tutustuimme myös valmentajiin, koppiin ja kavereihin. Sain unirytmiäkin kuntoon. – Silloin tiistaina ja keskiviikkona olimme aamulla jäillä ja lisäksi meillä oli joitakin testejä. Torstaina oli neljällä neljää vastaan kunnon pelit, Yankeesin baseball-pelin aitiosta nähnyt Lahtinen selittää kesä-heinäkuun taitteessa järjestetystä leiristä. – Perjantaina oli normitreenit. Illalla kävimme syömässä. Lauantaina oli viisi vastaan viisi -peli. Se oli normimatsi, kolme 20 minuutin erää. Paluumatka kotiin ei mennyt aivan nappiin. – Sunnuntaina olin Helsingissä. Lontoossa myöhästyin jatkolennolta. Jouduin venailemaan vähäsen, mutta selvisin hyvin himaan. Mutta mitäpä Islesin kutsu käytännössä tarkoittaa? – Ensi kausi merkkaa varmaan aika paljon. He varmaan ottavat minut erityistarkkailuun ja tulevat katsomaan pelejä. Kyllä tällaisesta saa aina motivaatiota ja intoa lisää.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HS: Nyt puhuu Jokerit-pomo Mikko Saarni – kertoo, miksi kohuttu ratkaisu tehtiin
- Lähtö tuli – Liigan kevään pistetykki löysi uuden osoitteen!
- Liigasta tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran
- Jukurit iski pöytään sopimusuutisen – vahvistuu SHL-maalivahdilla!
- HIFK:n kannattajilta kova päätös – Jokereiden kotiottelut boikottiin: ”Oksettavaa”
- IS: Ässät pelaajakaupoilla – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari!
- Carolina Hurricanes kiinnitti suomalaispuolustajan – yksivuotinen sopimus
- Joona Luoto jatkamassa uraansa SHL:ssä – huippuseura kiinnostui
- Expressen: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan – tässä uusi seura
- NHL:ään varattu KooKoo-lupaus: sopimus purettu!
- Expressen: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan – tässä uusi seura
- NHL:ään varattu KooKoo-lupaus: sopimus purettu!
- HIFK:n kannattajilta kova päätös – Jokereiden kotiottelut boikottiin: ”Oksettavaa”
- Urheilucast: Kultaleijonan miljoonatarjous valui sivu suun NHL:ssä – uskomaton syy
- Carolina Hurricanes kiinnitti suomalaispuolustajan – yksivuotinen sopimus
- Oliver Kapanen voi joutua jättitreidin uhriksi NHL:ssä – ”En yllättyisi”
- IS: Ässät pelaajakaupoilla – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari!
- Pikkuleijonien maalivahti löysi uuden seuran – Pohjois-Amerikka kutsuu!
- Ruotsalaisseura menetti Juuso Välimäen – hankkimassa tilalle toisen suomalaisnimen
- Joona Luoto jatkamassa uraansa SHL:ssä – huippuseura kiinnostui