Kova näkemys: Nuorten kaksinkertaisella kultaleijonalla on ”varaa pullistella puolustuspään taidoillaan” – Liiga jää pian taakse?

Kuva: Getty Images
Jääkiekkoaiheisen Eliteprospects-sivuston hallitsema Rinkside povasi eräässä artikkelissaan suomalaislupaus Toni Utuselle valoisaa tulevaisuutta. Lähimenneisyyden näytöt ovat alle 20- ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestarilla väkeviä.
Vancouver Canucksin juhannuksen 2018 viidennen kierroksen varauksella on lähteen mukaan varaa pullistella puolustuspään taidoillaan, vaikka suuri yleisö mahtaa muistaa hänet parhaiten valtavan isoista maaleista nuorten MM-kisoissa. Utunen ampui Kanadaa vastaan pelatussa alle 20-vuotiaiden puolivälierässä tammikuussa jatkoerämaalin.
Venäjän pakki upotti vuoden 2017 alle 18-vuotiaiden MM-kisojen välierässä niin ikään jatkoerähäkillä.
– Utunen putsaa kiekkoa turvallisesti, ja lisäksi hän osaa käsitellä sitä ja antaa tarkkoja syöttöjä. Nopeus on hyvällä tasolla. Utunen on ase ylivoimassa, toimittaja Russ Cohen kirjoitti jutussaan viitaten pelaajan viimeisimpiin näyttöihin.
Kirjoittajan mukaan joskus aikoinaan on ollut se käsitys, että Utunen olisi puolustava puolustaja.
– Näin siksi, että hän oli tuossa roolissa Liigassa.
– Nyt se on osoittautunut vääräksi.
Jatkoerämaalit puhukoon puolestaan. Toisaalta lähde kehui puolustavan pakinkin tehtävien sujuvan Utuselta.
– Puolustuksessa hän sulkee tilan ja ottaa aikaa. Hän on aktiivinen mailan kanssa ja lisäksi erittäin kurinalainen – Utunen ei ota tyhmiä rangaistuksia.
Vasta 19-vuotias puolustaja aloittaa lähteen mukaan Suomessa viimeisen kautensa. Kotimaa jää taakse pian, kun hänellä olisi annettavaa rapakon takana. Canucksin farmijoukkue on Utica Comets.
– Utunen tulee Tapparaan todennäköisesti viimeisen kerran. Jos asiat menevät hyvin, hänellä on hyvä kausi liigassa ja vankat nuorten maailmanmestaruuskisat, todennäköisesti hän lähtee Pohjois-Amerikkaan.
Pakki on luutinut Liigassa kaikkiaan 66 ottelussa tehoin 1+2=3.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HS: Jesse Puljujärven erityispiirre teki vaikutuksen Ville Peltoseen – ”Tosi mieluinen yllätys”
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Florida Panthers sai huojentavia suomalaisuutisia NHL:ssä
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Jokerit pelaajakaupoilla – vahvistuu kultaleijonalla!
- Liiga-seura teki rumat tappiot
- Oliver Kapanen osui jälleen NHL:ssä – valmentaja ei silti anna vastuuta
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura!
- Janne Juvonen: uusi seura selvillä!
- Vaasan Sport iski pöytään jättiuutisen – muut Liiga-seurat jäivät nuolemaan näppejään
- Suomalainen yllätysnimi kutsuttiin NHL:ään!
- Ilves: maajoukkuevahti haaviin!
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura!
- HäSa: HPK hankkimassa kokeneen hyökkääjävahvistuksen
- Kurinpito jyrähti! HPK-tähdelle pitkä pelikielto: ”Yllättävä ja halpamainen isku”
- Teemu Pulkkinen: uusi seura on nyt selvillä!
- IS: Näin agentti kommentoi hyllytetyn suomalaislupauksen tilannetta: ”Olemme ehdottaneet…”
- Leijonat-hyökkääjä sai rajun rangaistuksen: ”Aivan liian paljon”
- Joose Antonen löysi uuden osoitteen Liigasta!