Suomalaispelaaja debytoi NHL:ssä, ensiesiintyminen meni pahasti penkin alle

Kuva: Getty Images
Toronto Maple Leafsin suomalaisdebytantti Kasimir Kaskisuon debyytti NHL:ssä oli vaikea. Ensimmäiset luistimenpiirtonsa taalajäihin tehnyt vahti joutui antautumaan peräti kuudesti Pittsburgh Penguinsin voittaessa Toronton 6-1.
Pelaajaa pahiten kurittivat Pensin yllättäjät Dominik Kahun pistein 2+1=3 ja Bryan Rust pistein 1+2=3.
Kaskisuo otti 38 laukausesta 32 kiinni torjuntaprosentin jäädessä lukemiin 84,2. Maple Leafsin pelaajaa ei ole koskaan varattu NHL:ään, mutta rapakon takana hän pelasi ensimmäiset ottelunsa jo kaudella 2013-14.
Lähemmäksi NHL:ää hän pääsi ensikerran kaudella 2015-16 pelattuaan ensikerran AHL:ää Toronto Marliesissa. Maalivahti ei ole pelannut urallaan koskaan esimerkiksi maajoukkueissa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Lähde: Maajoukkueen ovia kolkutteleva maalivahti siirtyy Suomeen!
- Kärpät floppasi Liigassa – julkaisivat tiedotteen synkästä kaudesta: ”Haava on tuore”
- Huippulupaava Leevi Meriläinen vaihtaa maisemaa – torjui Kärpille kahdeksan nollapeliä
- Venäjä suljettiin myös ensi kevään MM-kisoista –näin Roman Rotenberg reagoi uutiseen
- IL: TPS:n varakapteeni haluaa purkaa sopimuksensa
- Liigasta tuttu puolustaja palaa takaisin Suomeen – yksi kausi ulkomailla riitti
- ElmoTV: Jussi Tapola siirtyy valmentamaan Keski-Eurooppaan – neuvotellut suurseuran kanssa
- Jukka Jalonen paljastaa: Näillä kriteereillä valitsee NHL-vahvistukset MM-kisoihin – ”Se on pirun tärkeää”
- LS: KooKoo on tehnyt kiinnityksen maalivahtiosastolleen ensi kaudeksi
- Tapparan puolustaja tuomittiin pelikieltoon – kolme tapausta keskiviikolta eteni kurinpidon käsittelyyn
- Lähde: TPS-floppia viedään uuteen joukkueeseen!
- Lauri Marjamäki haukkui suositun kiekkopodcastin: ”Sehän on ihan täyttä p*skaa”
- IL: TPS:n varakapteeni haluaa purkaa sopimuksensa
- Leijonien MM-kisapaikoista tulee hurja taistelu – Jukka Jalonen täräyttää: ”Kovinta minun aikanani”
- Kärpät kokemassa tähtipelaajien joukkopaon? Ismo Lehkoselta raju ennuste: ”Täytyy tehdä totaalinen muutos”
- ElmoTV: Jussi Tapola siirtyy valmentamaan Keski-Eurooppaan – neuvotellut suurseuran kanssa
- Aleksander Barkov kirjoitti nimensä NHL-historiaan! Samaan pystynyt vain yksi suomalainen
- LS: KooKoo on tehnyt kiinnityksen maalivahtiosastolleen ensi kaudeksi
- Tässä ovat kiekkoanalytiikan mukaan NHL:n 15 heikointa maalivahtia – mukana kaksi suomalaista
- Jukka Jalonen paljastaa: Näillä kriteereillä valitsee NHL-vahvistukset MM-kisoihin – ”Se on pirun tärkeää”