Viidettä kauttaan Toronto Maple Leafsin palkkalistoilla kiekkoja pysäyttävä suomalaismaalivahti Kasimir Kaskisuo sai lopulta lukuisten farmista ylösnostojen jälkeen näyttöpaikkansa NHL:n seuran asetettua aiemman kakkosvahtinsa Michael Hutchinsonin siirtolistalle.

26-vuotias Kaskisuo sai viimein tilaisuutensa reilu viikko sitten ottelussa Pittsburgh Penguinsia vastaan, mutta kuuden päästetyn maalin ilta ei varsinaisesti nostanut seurajohdon luottamusta suomalaista kohtaan.

Paikallisen Toronto Starin toimittaja Kevin McGran kertookin Leafs-pomo Kyle Dubasin etsivän tällä hetkellä vahvistusta nimenomaan seuran maalivahtiosastolle. Toimittaja muistuttaa seuralla olevan tällä hetkellä riveissään yhden ylimääräisen hyökkääjän, joka saattaisi toimia sopivana vaihtonappulana uutta kakkosvahtia hankittaessa.

Toimittaja nostaa esille Pittsburghin tiettävästi kaupitteleman Tristan Jarryn, jonka 675 000 dollarin palkka sopisi hyvin Leafsin tiukkaan palkkakattoon. Vaihdossa Penguinsin suuntaan lähtisi todennäköisesti juuri yksi seuran alempien kenttien hyökkääjistä.

24-vuotiaan kanadalaisvahdin hankinta olisi ainakin tilastojen valossa selvä parannus Leafsin maalivahtiosastolle. Mies on torjunut alkukaudella kuudessa Penguinsin ottelussa upealla torjuntaprosentilla 94,5 ja päästettyjen maalien keskiarvolla 1,81.