Jokereiden surkea alkukausi on nostanut Tomek Valtosen aseman nopeasti puheenaiheeksi. Nyt helsinkiläisseuran ympärillä pyörii myös huomattavasti kovempi valmentajaspekulaatio.

Aition jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen nostaa esiin Jukka Jalosen mahdollisena Valtosen korvaajana.

– Minäkö? Jos minä olisin Mikko Saarnin (Jokereiden puheenjohtaja) housuissa, kiinnittäisin Jalosen heti ja miettimättä, jos hän on saatavilla, Sihvonen täräyttää.

Jokereiden paluu Liigaan ei ole alkanut toivotulla tavalla. Kolmesta ottelusta on tullut kolme tappiota ja yksi piste, minkä myötä joukkue on sarjassa toiseksi viimeisenä.

Tilanne kärjistyi viimeksi Raumalla, jossa Jokerit hävisi Lukolle peräti 2–7. Otteluun matkustaneet kannattajat heiluttelivat katsomossa kenkiä protestina Valtosen jatkoa vastaan.

Sihvosen mukaan Jokereiden seurajohdolla onkin ollut jo riittävästi aikaa arvioida päävalmentajan asemaa.

– Ajattelen, että Jokereilla on, ja on ollut, aikaa arvioida Tomek Valtosen asemaa.

Jalonen ei ole sulkenut ovea

Jalosen nostaminen keskusteluun ei perustu pelkästään Sihvosen omaan arvioon. 63-vuotias valmentaja kertoi kesäkuussa Aition Sihvonen 1vs1 -podcastissa olevansa edelleen kiinnostunut mahdollisuudesta valmentaa seurajoukkuetta.

– Olisi kiva vielä joskus valmentaa oikeasti huippujoukkuetta seuratasolla, Jalonen sanoi.

Samassa yhteydessä Jalonen kertoi olleensa yhteydessä joidenkin seurojen kanssa ja vihjasi, että valmentajanvaihdokset voisivat avata hänelle uuden mahdollisuuden. Hän kuitenkin painotti, ettei aio tarttua mihin tahansa tarjoukseen.

Jalonen on parhaillaan mukana Diili-ohjelman kuvauksissa. Aition mukaan tuotanto päättyy syyskuun lopulla.

Sihvonen pitää Jokereiden tilannetta sellaisena, että Jalosen saatavuus olisi seurajohdolle asia, joka pitäisi selvittää.

– Jos Jalonen olisi saatavilla ja jos siellä on jo jopa ensikontakteja Jaloseen otettu Jokereiden puolelta, vain ihme pelastaa Valtosen.

Jokereilla on edessään nopeasti kaksi kovaa testiä. Torstaina Ilmalaan saapuu JYP ja lauantaina hallitseva mestari Tappara.

Sihvonen arvioi Valtosen tilanteen olevan jo nyt erittäin tukala.

– Muussa tapauksessa Jalonen tai joku muu syrjäyttää hänet, Sihvonen linjaa.

LUE MYÖS: