Liiga-mestari palaa yli vuoden tauon jälkeen tositoimiin – ”Olen kiitollinen ja iloinen”
Kuva: Juha Tamminen
Mestiksessä tällä hetkellä kuudentena majaileva TUTO Hockey saa keskiviikon kotiotteluunsa Peliittoja vastaan mielenkiintoisen vahvistuksen, kun kokenut puolustaja Kalle Kaijomaa (arkistokuvassa) debytoi joukkueen takalinjoilla.
35-vuotias Kaijomaa on solminut turkulaisryhmän kanssa tammikuun loppuun asti kestävän sopimuksen. Tuoreessa kontrahdissa on ulkomaan siirron mahdollistava pykälä.
– Olen kiitollinen ja iloinen TUTOlle, että saan mahdollisuuden pelata 13 kuukauden tauon jälkeen. Olen treenannut joukkueen mukana nyt kaksi viikkoa. Jo tässä ajassa olen huomannut, että joukkueella on keskenään todella hyvä meininki. On ollut myös todella mukavaa päästä kuuntelemaan nuorempien juttuja, kun viimeisen 6 kuukauden aikana on treenannut pääosin yksin, Kaijomaa toteaa seuran nettisivulla julkaistussa tiedotteessa.
Kaijomaa on pelannut urallaan Liigassa SaiPan, JYPin, Tapparan, Bluesin ja TPS:n väreissä peräti 467 runkosarjaottelua tehoin 41+104=145. Pudotuspeleissä 61 ottelun saldo on 5+9=14.
JYPissä Kaijomaa juhli Liiga-mestaruutta 2009, sekä saavutti SM-pronssia 2010.
Viime kaudella pakki pelasi Saksan pääsarjaseura Schwenninger Wild Wingsissa 16 ottelua summaten niissä kolme syöttöpistettä.
LUE MYÖS:
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa