Kaksi suurlupausta Nuorten Leijonien matkassa, Ässät joutuu lainamaan pelaajia muualta – toinen tulee liigakilpailijasta
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa pudotuspelipaikasta vääntävä Ässät tiedotti kotisivuillaan, että joukkue lainaa tapaninpäivänä alkavien alle 20-vuotiaiden MM-kisojen sekä loukkaantumisten vuoksi kaksi hyökkääjää kokoonpanoonsa. Pelaajat ovat Poriin Tampereen Ilveksestä tuleva Topias Haapanen ja kokkolalaisen Mestis-joukkue Hermeksen Jerry Sammalisto.
Nuorten Leijonien matkassa ovat suurlupaukset Lenni Killinen ja Otto Kivenmäki, lisäksi esimerkiksi joukkueen paras maalintekijä Edwin Hedberg jätti Porin äskettäin taakseen.
Haapanen on pelannut tupsukorvissa Liigaa tällä kaudella 21 ottelun verran tehoin 1+0=1, lisäksi KOOVEEssa pelejä on kertynyt vyölle kuusi kappaletta saldolla 1+4=5.
– Topias on lahjakas pelaaja, jolla on hyvät hyökkäyspeliavut ja hän pystyy hyvään kamppailupeliin. Tiedämme, että hän on hyvä urheilija, hyvässä kunnossa ja valmis pelaamaan heti tätä sarjaa. Se oli tässä kohtaa tärkeä arvo suhteessa meidän tilanteeseemme ja joukkueeseen, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kertoi.
Sammalisto on puolestaan patapaitojen oma kasvatti. Viime kaudella Liigassa debytoinut hyökkääjä on pelannut tällä kaudella Hermeksessä 24 ottelua pistein 5+11=16.
– Jerry on meille tuttu pelaaja, sillä hän treenasi mukanamme koko kesän. Jo silloin oli tiedossa, että tällainen lainatarve saattaa tulla U20-kisoista johtuen. Jerry on kehittynyt Mestiksessä syksyn aikana ja nyt on hyvä mahdollisuus nähdä, missä hän kulkee suhteessa liigan vaatimustasoon.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin Liigan miljoonat jakautuvat – katso kaikkien seurojen pelaajabudjetit
- Urheilucast: HIFK koki karmean takaiskun – nyt pöydällä jättinimiä
- Tässä on Ilveksen uusi kapteeni: ”Valinta oli erittäin selkeä”
- Nyt puhuu Teemu Selänne – IL: Kova arvio Patrik Laineen NHL-urasta
- Ässät murskasi Lukon – kuittaili nyt myös sosiaalisessa mediassa: ”Aikaa harjoitella 2.10. asti”
- Yle: HIFK:n hurja pelaajabudjetti paljastui – vain yksi seura pisti enemmän rahaa haisemaan
- Suomalaistähdet korkealla – tässä ovat NHL:n TOP 20 -keskushyökkääjät
- IS: Antti Raannalta suoraa puhetta vaikeasta paluukaudestaan Liigaan: ”Aikamoista taistelua”
- Liigasta tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden joukkueen – alla huippukausi
- Tappara rysäytti – hankki Leijonat-hyökkääjän ja Liigan pistelingon!
- Venäjä palaa kansainväliseen jääkiekkoon – tästä on kyse
- Suomalaistähdet korkealla – tässä ovat NHL:n TOP 20 -keskushyökkääjät
- Liigasta tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden joukkueen – alla huippukausi
- Tappara rysäytti – hankki Leijonat-hyökkääjän ja Liigan pistelingon!
- Liiga-seura vahvisti: MM-hopealeijona ulos!
- Urheilucast: HIFK:lle karmaiseva takaisku!
- IS: Antti Raannalta suoraa puhetta vaikeasta paluukaudestaan Liigaan: ”Aikamoista taistelua”
- MTV: Tapparan mestaripakilta suoraa puhetta Liigan harjoituspeleistä: ”Olen aina ollut sitä mieltä”
- Lähde: Jokerit voi saada vielä kovan vahvistuksen – haaviin oma kasvatti Pohjois-Amerikasta?
- Yle: HIFK:n hurja pelaajabudjetti paljastui – vain yksi seura pisti enemmän rahaa haisemaan