Yle: Jukka Jalonen arvostelee median toimintaa: ”Se on ollut surullista – 99 prosenttia heistä ei tunne Raipea valmentajana”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 20-vuotiaiden päävalmentajana toimiva Raimo Helminen sai varsinkin ennen MM-kisoja paljon kritiikkiä, mutta osan ääni on vaihtunut kellossa, kun Nuoret Leijonat on yhä turnauksessa mukana.
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen ei ole ymmärtänyt median ja katsojien arvostelua. Hänen mielestään kaikki on mennyt suunnitelmien mukaan. Jalosen sanalla on myös paljon painoarvoa, sillä hän on tuntenut Helmisen jo pitkään.
– Se on ollut surullista. Tunnen Raipen monen vuoden takaa ja tiedän millainen valmentaja hän on. 99 prosenttia heistä, jotka ovat kirjoittaneet näitä juttuja, eivät tunne Raipea ollenkaan valmentajana.
– Varsinkin ennen kisoja olisi kiva, että annettaisiin sauma näyttää. Kun pelit on pelattu, niin tehdään sitten yhteenveto. Siinä menee aina oma aikansa, kun saa oman joukkueensa pelin kuntoon – ja nyt tapellaan kullasta. Sellaista malttia ja työrauhaa toivoisi. Raipe on erittäin fiksu. Hän tietää kyllä, miten pelataan voittavaa lätkää, Jalonen kommentoi Ylen tv-haastattelussa.
Seuraavaksi Helminen pääsee näyttämään osaamistaan MM-välierässä, jossa Suomi kohtaa Kanadan. Ottelu alkaa kello 20.00. Voit seurata kamppailua suorana TV2:lta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- HIFK:ssa käy jälleen ovi – kahdeksan pelaajaa lähtee!
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon