Suomen kovin kiekkoperhe? Meriitit Nuorista Leijonista vailla vertaa – ”Aivan käsittämättömän kova saldo”

Kun Anttoni Honka joukkuekavereineen päätti jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisarupeaman loppiaisaattona, päättyi samalla yksi mielenkiintoinen aikakausi suomalaisessa kiekossa. Hongan veljeksiä ei enää nähdä nuorten maajoukkueissa.
Perheen saldo näissä on vailla vertaansa. Veljeksistä Anttoni voitti alle 20-vuotiaiden ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuden, viisi vuotta vanhemmalla Julius-veljellä palkintokaapista puolestaan löytyy alle 20-vuotiaiden mestaruus ja alle 18-vuotiaiden pronssi.
Veljessarjaan kuuluvat myös vähemmän tunnetut Aleksi ja Valtteri Honka.
– Siihen päättyi #Honkahockeyfamily-poikien juniorimaajoukkuepelit. Kuudet kisat (U18 ja U20). Kolme kultaa, yksi pronssi ja kaksi neljättä sijaa. Ylpeä olo. Anttonin sanoin: ”Jotain on tehty oikein”. Pienet siivut sille. Cheers, isä Matti Honka kirjoitti Twitter-tililleen täysin ansaitusti ylpeänä.
Päivitys keräsi lukuisia onnitteluita.
– Jotain on todellakin tehty oikein. Ylpeä saat olla pojistasi, entinen maalivahti ja nykyinen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo kehui.
– Toivottavasti nähdään aikuisten kisoissakin. Hyvin tehty. Onnea, eräs kirjoitti.
– Aivan käsittämättömän kova saldo, yksi toinen twiittasi.
Nelikosta kahden kullan Anttoni, 19, sekä kullan ja pronssin Julius, 24 pelaavat JYPissä Liigaa puolustajina. Myös Aleksi, 26, on pakki ja hän edustaa Suomi-sarjan Kiekko-Espoota. Hyökkääjä Valtteri, 28, puolestaan ei ole pelannut pariin vuoteen missään. Kausi 2015-16 meni jyväskyläläisessä Suomi-sarjajoukkue D-Kiekossa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Raati on puhunut: tässä NHL:n TOP 20 -sentterit – mukana kolme suomalaista
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus siirtyy Pohjois-Amerikkaan
- IS: Mikko Rantanen ei saapunut asepalvelukseen – jättisakot uhkaa!
- Ässät teki ison tulosparannuksen – liikevaihto nousi ennätyslukemiin
- KalPan sairastuvalla ruuhkaa – peräti kahdeksan pelaajaa sivussa
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- Ilves julkaisi poikkeuksellisen puheenvuoron – puuttui fanien käytökseen
- Liiga-seuran uusi jäämainos tulee taatusti jakamaan mielipiteet – katso kuva
- Patrik Laineelta tiukkaa tekstiä kriitikoilleen Ylellä: ”Rakastan todistaa suomalaisten olevan väärässä”
- Jukurien tähtihyökkääjä lähtee: Tässä uusi seura
- Lähde: Tässäkö Rikard Grönborgin seuraava osoite?
- Liiga-konkari: yllättävä seuravalinta
- Liiga-seuran uusi jäämainos tulee taatusti jakamaan mielipiteet – katso kuva
- MTV Urheilu: Pelicans-tähti Iikka Kangasniemi siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Rooli jäi pieneksi – maajoukkuepuolustajan Liiga-sopimus purettu!
- IL: HIFK-supertähdeltä karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- Jukurien tähtihyökkääjä lähtee: Tässä uusi seura
- Ilves julkaisi poikkeuksellisen puheenvuoron – puuttui fanien käytökseen
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa