Lukon otteluohjelmassa kummallinen erikoisuus – NHL:stä Liigaan palannut Ville Heinola vakuuttaa energioiden riittävän: ”Vähän on kikkailua”
Kuva: Juha Tamminen
MIKKELI. Jos joskus, niin Lukon kohdalla Liigan otteluohjelma voisi herättää ainakin ulkopuolisen silmiin kummastusta. Joukkue pelasi viime viikolla Itä-Suomessa yhden ottelun, Kouvolassa KooKoon vieraana.
Perjantaina tie vei taas Itä-Suomeen, nyt Mikkeliin Jukurien vieraaksi. Joukkueella ei ole ohjelmassa vieraskiertuetta kaukana, vaan tie vie lauantaiksi kotiin Raumalle. Vastaan tulee vieraita Mikkelin lähettyviltä Kuopiosta, KalPa.
Mitä reissaamisesta tuumaa Winnipeg Jetsistä lainalla Lukossa puolustava nuorten maailmanmestari Ville Heinola?
– Kyl tätä jaksaa. Ollaan yö Hyvinkäällä ja aamulla Raumalle. Vähän on kikkailua, mutta kun pitää asiat oikeessa järjestyksessä, niin kyllä se siitä, NHL:ssä pitkistä pelimatkoista kokemusta saanut puolustajaupaus kertoi Mikkelissä perjantaina.
– Kyl tätä jaksaa. Ollaan yö Hyvinkäällä ja aamulla Raumalle. Vähän on kikkailua, mutta kun pitää asiat oikeessa järjestyksessä, niin kyllä se siitä.Heinola sai viime syksyn Pohjois-Amerikan visiitillä kokemusta oikeasti pitkistä reissuista. – Oli yks, oltii sillon pari, vai vähän vajaa pari viikkoo Kaliforniassa. Se oli pitkä reissu. Lukko voitti Jukurit 3-1 varsin onnistuneen puolustuspelaamisen kautta. Joukkue on hävinnyt tällä vuosikymmenellä vain kerran varsinaisella peliajalla. Yksi takaisku omiin miellyttää pakkia. – Tietty aina hyvä vaiks alle kaks maalia. Lassilta (Lehtinen) pari hyvää koppia, mun mielestä puolustettiin aika hyvin. Jukurit jää Liigan pudotuspeleistä rannalle ja se voi pelata paineettomasti. Minkälaista pelaaminen on tällaista joukkuetta vastaan? – Tietty aina vaikeeta ja meillä on tiettyjä paineita pisteiden suhteen. Kun kaverille ei peleillä oo merkitystä ja meille on, niin se tuo pienen tilanteen siihen.
– Tietty aina vaikeeta ja meillä on tiettyjä paineita pisteiden suhteen. Kun kaverille ei peleillä oo merkitystä ja meille on, niin se tuo pienen tilanteen siihen.Lukko on liitänyt alkaneen vuoden aikana sellaisessa tuulessa, että joku voisi pitää joukkuetta jopa yhtenä suurimmista mestarisuosikeista ainakin nyt. Tuoko suorien tappioiden välttäminen jopa paineita? – Kyl se mun mielestä tuo totta kai itseluottamusta, kaikki tietää, että ollaa hyvä joukkue ja pystytään pärjää. Heinolan passittamista Pohjois-Amerikasta Suomeen kummasteli moni. Vaikka kevät on pesäpallon C-nuorten Suomen mestarille iso näytönpaikka, menee joukkueen menestyminen luonnollisesti etusijalle. – Totta kai se etunokassa. Kun joukkue pelaa hyvin, niin sit yksilötkin pelaa ja nousee sieltä esille. Lukko on 10, 15 ja 20 ottelun kuntopuntarissa Liigan ykkönen. LUE MYÖS: Huhuille stoppi! Liigassa loistava nuorten maailmanmestari ei siirry paikallisviholliseen – sorvasi jatkopahvin: ”Ei ole ollut mielessäkään mennä sinne”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jere Innala: Yllätyssiirto jättiseuraan!
- Liiga-seura tempaisi: lipun hinta 0 euroa!
- Jori Lehterästä tipahti jättiuutinen!
- Tässä Nuorten Leijonien vastustaja välierissä!
- Nuorten Leijonien tehomies sai kostonsa USA:sta: ”Oli kalavelkoja makseltavana”
- Lauri Mikkolalta suorat sanat MM-välieräpaikan ratkettua: ”Erittäin ansaittu voitto”
- MM-välieriin! Nuoret Leijonat kaatoi USA:n tähtisikermän jatkoaikatrillerissä
- Kultaleijona Hannes Björnisestä tipahti karu uutinen!
- Näin näet Nuorten Leijonien MM-puolivälierän USA:ta vastaan ilmaiseksi
- Nuoret Leijonat kohtaa MM-puolivälierässä USA:n – näillä ketjuilla otteluun
- LIVESEURANTA: Suomen olympiajoukkue ja pelaajavalinnat
- Jokereista lähtöpassit saanut pistetykki: uusi joukkue!
- NHL-supertähti sanomassa ”kiitos ei” olympialaisille?
- IS: Tästä syystä Aatos Koivu hyllytettiin oikeasti – ”Kannan vastuun”
- AL: Yli 400 NHL-ottelun järkäle siirtyy Liigaan!
- Tässä ovat nuorten MM-kisojen puolivälieräparit!
- NHL-supertähti tylysti ulos olympialaisista – latasi suorat sanat
- Patrik Laine: iso uutinen!
- Leijonien olympiajoukkueesta paljastus: NHL-mies ulos – ensimmäinen varamies selvillä!
- Antti Pennanen paljastaa: tämä Kanadan pelaajavalinta oli iso yllätys