Muutos suunnitelmiin! Naisleijonien puolustaja vihaisena MM-kisojen peruunnuttua: ”Helvetti, nyt joudun tekemään töitä”

Kansainvälisen jääkiekkoliiton (IIHF) päätös perua koronavirusuhan vuoksi Kanadassa maalis-huhtikuussa pelattavaksi suunnitellut naisten MM-kisat aiheuttaa melkoisen muutoksen monien pelaajien elämään.
Esimerkiksi Naisleijonien joukkueessa suurin osa ei ole ammattilaisia ja turnauksen päivärahat, sekä mahdollinen mitalibonus olisivat olleet pelaajille merkittävä tulonlähde.
Ruotsin pääsarja SDHL:n Luleå HF:ssa kiekkoileva puolustaja Ronja Savolainen kiteyttää asian varsin suoraan.
– Ensimmäisenä ajattelin, että helvetti, nyt joudun tekemään töitä, Savolainen toteaa SVT Sportille.
Viime kevään hopemitalisti nosti esiin myös toisenkin puolen asiasta.
– Olin todella pettynyt ja vihainenkin, koska kisat ovat yleensä myös koko kauden huipennus. Nyt turnaus jää väliin ja tuntuu kovin tyhjältä eikä tiedä mitä tehdä. Tuntuu oudolta aloittaa kesäharjoittelu normaalia aiemmin. Se on todella ikävää, Savolainen manailee.
Pakki kertoo aikovansa pitää seurajoukkuekauden jälkeen pienen loman, mutta sitten on etsittävä töitä saadakseen kasaan rahat jotka olisivat muuten tulleet MM-kisoista.
Työnteko on luonnollisesti myös pois harjoittelusta, johon ei voi keskittyä täydellä teholla.
Savolainen teki töitä myös viime kesänä, mutta silloin tarve ei ollut niin suuri kuin nyt.
– Työskentelin kuukauden verran huvikseni, jotta tietäisin miltä tuntuu tehdä töitä ja saadakseni vähän lisärahaa, mutta nyt hommia on paiskittava koko kesä, Savolainen päättää.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle