Ei aprillia! Legendaarinen Reijo Ruotsalainen täyttää 60 vuotta – eräs huima NHL-saavutus jäänyt vähälle huomiolle

Puolustajalegenda Reijo Ruotsalainen juhlii aprillipäivänä tasalukuja, kun Kärpät-kasvatti täyttää 60 vuotta.
Silkkisestä luistelustaan tunnettu Ruotsalainen pelasi upean uran, jonka aikana nappasi useita mestaruuksia eri sarjoista.
Ruotsalainen pelasi ensimmäiset miesten pelinsä jääkiekon 1-divisioonassa kaudella 1975 – 76, vain 15-vuotiaana.
Kärppien keväällä 1981 nappaaman Liiga-mestaruuden jälkeen Suomen kaukalot oli nähty ja taituri siirtyi rapakon taaksen New York Rangersin riveihin, jossa vietti viisi upeaa kautta.
Parhaalla NHL-sesongillaan 1984-85 Ruotsalainen oli hurjassa iskussa takoen 80 ottelussa upeat 73 (28+45) tehopistettä ja oli Rangersin paras pistemies, saavutus, joka saattaa tulla monille yllätyksenä.
Suurin menestys taalaliigassa tuli kuitenkin Edmonton Oilersissa, jossa Jääkiekkoleijona #122 juhli Stanley Cupin voittoa 1987 ja 1990.
Ruotsalainen teki hurjaa jälkeä myös Sveitsin pääsarjassa voittaen SC Bernin riveissä kolmesti maan mestaruuden.
Maajoukkuepaidassa Ruotsalainen oli mukana voittamassa Leijonien kaikkien aikojen ensimmäistä arvokisamitalia, kun Calgaryn olympialaisissa 1988 kaulaan ripustettiin ikimuistoinen hopea.
Lähde: Kärpät
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi