Liigan jättävä KooKoo-tähti itsevarman oloisena muualle – ”On saanut arvokasta kokemusta Liigasta”

Liigassa pari kautta TPS:n ja KooKoon maalilla torjunut Henrik Haukeland jättää Suomen kaukalot. Hän suuntaa kahdeksi seuraavaksi talveksi Ruotsin pääsarjan, eli SHL:n Färjestadiin.
Norjan väreissä MM- ja olympiajäillä torjunut tähti pysäytteli kaudella 2018-19 TPS:ssä pikkumustia runkosarjassa 91,4:n ja pudotuspeleissä 91,8 prosentin tarkkuudella. KooKoossa kiekot pysähtyivät täysin samoin numeroin, kun TPS:ssä runkosarjassa – 91,4.
Pelimääränsä Kouvolassa turkulaisjoukkueen ajoista puolella lisännyt (26-50) Haukeland nousi hiljalleen Liigan terävimpien timanttien kastiin. Pelaaja ei horju lehdistön tai menestyspaineiden tuomista odotuksista.
– Sehän on vain hauskaa. Ajatus siitä, ettei pelaa vaatimusten leimatessa tai stressaantunut, on vieras. Olemme jahtaamassa menestystä. Näen nuo asiat vain positiivisena, Haukeland sanoo Färjestadin kotisivuilla.
Pelaaja tavoitettiin langoille kotikaupungistaan Norjan Fredrikstadista. Haukelandin uusi joukkue on Ruotsin Karlstadista, ja se kuuluu maan suurimpiin kiekkoseuroihin. 2000-luvulla se on pelannut maan pääsarjan finaaleissa yhdeksän kertaa. Keväällä 2002, 2006, 2009 ja 2011 se vuoli kultaa.
– Olen kuullut, että Karlstad on erittäin kaunis kaupunki. Mutta täällä Norjassa mikään ei lyö Fredrikstadia. Olen kuullut vain hyviä asioita Karlstadista ja Färjestadista. Kyseessä on yksi Euroopan huippuseuroista, ja toivon vieväni omaa kehitystä eteenpäin, Haukeland heittää.
Seuran puheenjohtaja Peter Jakobsson ylistää KooKoosta tullutta norjalaisvahtia. Tämä tietää, että Haukeland nosti sekä Timrån että Leksandin aikoinaan pääsarja SHL:ään.
– Ja hän on hyvän ikäinen (25). Kahden viimeisen kauden aikana hän on saanut arvokasta kokemusta Liigasta. On hienoa, että meillä on taas Norjan värit rosterissa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!