Jere Lehtiseltä mehukas paljastus Kimanttia-podcastissa: oli joutua siirtonappulaksi NHL-uransa alussa – seura kauppasi mieluummin tulevan supertähden
Kuva: Getty Images
Suomen maajoukkueen sekä Dallas Starsin seuralegendoihin lukeutuva Jere Lehtinen muisteli loisteliasta NHL-uraansa Kimanttia-podcastin vieraana.
Kolminkertainen Selke-voittaja sekä Stanley Cupin kertaalleen urallaan voittanut Lehtinen paljastaa mielenkiintoisen seikan NHL-uransa alusta. Saaatoi nimittäin olla pienestä kiinni, ettei espoolainen päätynyt Calgary Flamesin pelipaitaan jo ensimmäisellä NHL-kaudellaan.
– Joukkue ei pelannut hyvin ja tuli jonkun verran treidejä siinä kauden aikana. Tulevaa alettiin rakentaa, ja (Calgary-kapteeni) Joe Nieuwendyk tuli silloin. Jarome Iginlahan meni siinä kaupassa.
– En ole koskaan saanut vahvistusta, mutta (agentti) Don Baizley sanoi joskus, että Calgary oli kysynyt joko mua tai Iginlaa. Calgary oli mun perässä myös, mutta Dallas ei halunnut luopua musta. En tiedä pitääkö stoori paikkaansa, mutta Donin mukaan siinä oli jotain sellaista, Lehtinen avaa tapahtumia kaudelta 1995-96.
Iginlan valikoituminen siirtonappulaksi kääntyi lopulta kaikkien kannalta parhain päin. Nieuwendyk oli iso palanen Starsin kevään 1999 mestaruusjoukkuetta samalla, kun sekä Lehtinen että Iginla nousivat seuralegendoiksi – Lehtinen Starsissa ja Iginla Flamesissä.
Lehtisen vierailu Kimanttia-podcastissa kuunneltavissa kokonaisuudessaan täältä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Slovakian MM-joukkue julki – nuorella ryhmällä kiusaamaan isompia
- Uusia NHL-vahvistuksia mukaan – tässä Leijonien ketjut MM-kisoissa!
- Lehti: MM-kisajärkäle siirtymässä Jokereihin!
- KooKoolle kylmiä uutisia ratkaisufinaalin alla
- IL: MM-kisahyökkääjä latasi Patrik Laineen toiminnasta suorat sanat
- MTV: Joonas Korpisalo teki yhden asian selväksi
- Aleksander Barkovilta paljastus yksityiselämästä: ”En tiedä, onko tämä noloa”
- Nyt ei tehot päätä huimaa – Kärpät painoi tiskiin yllätyshankinnan
- Siirto lähellä: Tappara hankkimassa kovan luokan puolustajan!
- Se oli siinä – NHL-tähti lähti kotiin MM-kisoista
- IS: Leijonat-pelaajan MM-unelma murskaksi – Antti Pennaselta lohduttomat sanat
- UC: Leijonien NHL-vahvistus neuvottelee Jokerien kanssa – siirtopommi vireillä!
- Jättikaappaus – Liigan pistelinko vaihtaa Jokerien leiriin!
- Kova kohtalo – nämä pelaajat putosivat Leijonien MM-joukkueesta
- Uusi seura selvisi – Dominik Pavlat lähtee Ilveksestä!
- Nyt sattui – Leijonille karu takaisku!
- Leijonien MM-avausvastustaja Saksa julkaisi joukkueensa
- Leijonat murskasi Ruotsin – Suomen NHL-tähden päreet paloi
- Artturi Lehkonen: karu takaisku
- Urheilucast: Leijonien MM-pelaaja sai tarjouksen Liigan rahaseuralta – päätös on nyt tehty