NHL:n säälipleijarijärjestelmä hyväksyttiin – vain kaksi joukkuetta vastusti: ”Ei ole reilua”
Kuva: Getty Images
NHL:n kulisseissa on viikon ajan viilattu kuntoon pudotuspelisysteemiä. Paperilla on ollut 24 joukkueen pudotuspelijärjestelmä, jossa neljä parasta kummastakin konferenssista pääsee automaattisesti ensimmäiselle kierrokselle, mutta muiden joukkueiden kesken järjestetään pudotuspelikarsinta.
Nyt pelaajajärjestö NHLPA:n jäsenet ovat äänestäneet hyväksyvänsä ehdotuksen. Äänet jakautuivat 29-2, joten pudotuspelijärjestelmä sai taakseen vahvan kannatuksen.
NHL-toimittaja Nick Kypreos paljastaa, että joukkueista kaksi vastusti ehdotettua järjestelmää. Näin tekivät Carolina Hurricanes ja Tampa Bay Lightning.
Tampa Bayn edustaja Alex Killorn paljasti myöhemmin The Athleticin haastattelussa, miksi hänen joukkueensa päätyi vastustamaan poikkeussysteemiä.
– Esittelin formaatin joukkueelleni, ja heidän mielestään ei ole reilua, että joukkueet, jotka eivät todennäköisesti olisi päässeet pudotuspeleihin, saavat mahdollisuuden päästä pudotuspeleihin paras viidestä -sarjassa, Killorn kertoo.
– Joukkueeni mielestä oli myös epäreilua, että automaattisesti ensimmäiselle kierrokselle pääsevät eivät ole yhtä valmiina pudotuspelisarjaa varten kuin ne joukkueet, jotka ovat jo pelanneet yhden sarjan päästäkseen pudotuspeleihin.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kärpät näytti ovea neljälle pelaajalle – mukana pistetykki!
- Liiga-seurassa ovi käy – kymmenen pelaajaa ulos!
- Tero Lehterä: yllätyspäätös!
- Expressen: Niclas Westerholmin osoite vaihtuu
- KooKoo sai huippu-uutisia!
- Kaksi suomalaispelaajaa viimeisteli NHL-uriensa ensimmäiset maalit!
- Aleksander Barkov: karu uutinen – Leijonille jäämässä luu käteen
- Jussi Ahokas: iso NHL-paljastus IL:lle!
- Luc Tardif: ulos
- Suru-uutinen: Leijonien entinen huippupuolustaja on kuollut
- Urheilucast: Tapparan hyökkääjä siirtyy Jokereihin!
- IS: Sport nappasi kaksi huippulupausta – haaviin Liiga-legendan poika
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat ovat Ässät-tähti Jonne Tammelan perässä!
- Jukurien ex-tehomies Niko Huuhtanen: seura vaihtuu
- Suru-uutinen: Leijonien entinen huippupuolustaja on kuollut
- Missä ura jatkuu? Kultaleijona ulos seurastaan
- Lähde: Liigaan uusi vahvistus Ruotsista – neuvottelut loppusuoralla
- Jussi Ahokas: iso NHL-paljastus IL:lle!
- IL: Leijonien MM-joukkueelle kova vahvistus NHL:stä? ”Jos kutsu tulee, niin totta kai lähden”
- Aleksander Barkov: karu uutinen – Leijonille jäämässä luu käteen