Suomalaishyökkääjistä ratkaisu NHL-floppiseuran maalinteko-ongelmiin? Raha ei osoittautuisi ongelmaksi

© Kuva: Getty Images

Detroit Red Wings oli keskeytyneen NHL-kauden isoin heittopussi. Ykkösketjun ulkopuolelta ei tekijämiehiä löydy, ja seura päätyi kauppaamaan ison osan runkopelaajistaan pois siirtotakarajalla. Ensi kaudeksi Detroit tarvitsee kipeästi vahvistuksia, että seura saisi kasaan edes säädyllisen NHL-joukkueen.

Erityisesti seuran hyökkäyskalusto kaipaa kipeästi vahvistuksia. Detroit Newsin toimittaja Ted Kulfan nimesi listan hyökkääjiä, jotka voisivat auttaa seuran maalintekovaikeuksia.

– Wings oli viimeinen tehdyissä maaleissa (142), maaleissa per ottelu (2) ja 29. ylivoimalla (14,9%), Kulfan summaa seuran ongelmat.

Listalle mahtui kaksi suomalaista: Mikael Granlund ja Erik Haula. Kumpikin heistä on todistanut pystyvänsä mättämään hyviä tehoja, ja Detroitissa olisi tarjolla isoa roolia. Palkkakattokaan ei ole seuralle ongelma, joten suomalaiset voisivat saada anteliaat sopimukset.

Alta voit katsoa Kulfanin vahvistusehdotukset.

  • Vladislav Namestnikov, Colorado Avalanche
  • Jevgeni Dadonov, Florida Panthers
  • Mike Hoffman, Florida Panthers
  • Erik Haula, Florida Panthers
  • Mikael Granlund, Nashville Predators
  • Tomas Nosek, Vegas Golden Knights
  • Jesper Fast, New York Rangers