Liigasta ja Jokereista tuttu suomalainen sai täyslaidallisen: ”KHL:n historian huonoimpia hankintoja”

© Kuva: Mikko Taipale

Venäläislehti Championat on julkaissut listauksen KHL:n historian huonoimmista ulkomaalaishankinnoista.

Suomalaisittain listaus ei tarjonnut erityisen kaunista katsottavaa.

KHL:ssä neljää eri seuran riveissä pelannut Ilveksen kasvatti Matias Myttynen sai todella kovaa palautetta esityksistään ”ruplaliigassa”.

– Kunlun tunnetaan ulkomaalaishankinnoistaan, mutta Myttynen oli jopa heiltä erikoinen hankinta. Sieltä Myttysen outo KHL-matka alkoi. Hän edusti KHL:ssä neljää eri seuraa. Myttynen kaapattiin Kunlunista Vitjaziin, josta hänen rimpuili seuraavalla kaudella Dinamo Rigaan. Hän näytti jokaisen joukkueen riveissä surkealta. Miten ihmeessä Jokerit suostui viime kaudella antamaan sopimuksen hänelle? Se on mysteeri. Matias on ehdottomasti yksi KHL:n historian huonoimpia ulkomaalaishankintoja, Championatin toimittaja Gleb Burkov latasi.

Myttynen pelasi tällä kaudella Jokereissa kuusi ottelua ilman tehopisteitä. 30-vuotias tamperelainen siirtyi kesken kauden Ruotsin SHL:ään Malmö Redhawksiin, jossa hän teki 38 otteluun kelpo pisteet 13+10=23.

Myttysellä ei ole tällä hetkellä sopimusta minkään seuran kanssa.


PÄIVÄN VIHJE: SPARTAK MOSKOVA – JOKERIT

Kääntyykö Jokereiden kurssi Spartak Moskovan vieraana?