Päättyneen Liiga-kauden yllättäjäjoukkue KooKoo tiedotti tiistaina kahdesta pelaajasopimuksesta.

Paluun Kouvolaan tekee ensi kaudeksi 21-vuotias puolustaja Antti Palojärvi. Vasta 15-vuotias hyökkääjälupaus Jesse Nurmi solmi puolestaan seuran kanssa 2+1-vuotisen sopimuksen.

– Jesse on kansainvälisestikin huomioitu ikäluokkansa kärkipelaaja. Hän on hyökkäysorientoitunut laitahyökkääjä, jolla on kova polte tehdä tulosta, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kehaisee seuran tiedotteessa.

– Näiden villien juniorimarkkinoiden aikana on signaali koko seuralle, että Jesse halusi sitoutua KooKoohon pitkällä sopimuksella. Päivittäinen työnteko ja koulunkäynti tutussa ympäristössä on varmasti pelaajan kehitykselle tärkeämpää kuin logojen ja sopimusten perässä juokseminen, Kultanen jatkaa.

Nurmi kiekkoili viime kaudella KooKoon C- ja B-junioreissa. Palojärvi palaa Kouvolaan Raumalta. Nuori puolustaja edusti Rauman Lukkoa viimeiset neljä kautta saaden vyölleen A-nuorten SM-liigan ja Mestis-pelien lisäksi 21 Liiga-ottelua. Palojärvi on Pittsburgh Penguinsin 6. kierroksen varaus kesältä 2017.