Tappara lähtee liigakauteen kovin tavoittein – näin kommentoi Jussi Tapola: ”Se on vielä unelma”

Tapparan päävalmentajaksi palannut Jussi Tapola odottaa tulevalta kaudelta paljon.
Tamperelaisseurassa on totuttu vuosien varrella menestymään – ja odotukset ovat korkealla myös jatkossa. Tappara lähtee kauteen kovin tavoittein.
– Sen takia tätä hommaa tehdään, että oltaisiin parhaita ja pyritään voittamaan sarja. Se on vielä unelma ja kauaskantoinen tavoite. Ei meillä ole syytä alkaa himmailla ja asettaa muita tavoitteita. Se, että pystyy menestymään, on monen asian summa, ja minä olen ollut onnekas, että olen päässyt hyvään organisaatioon, minulla on ollut hyviä pelaajia ja valmentajakavereita ja hyvä organisaatio tukena. Se on mahdollistanut sen, että on menestynyt ja voinut olla mukana menestyvässä joukkueessa, Tapola kommentoi Liiga-podcastissa.
Kaksinkertaisen Suomen mestarin viime vuodet ovat olleet hyvin erilaisia. Ei siis mikään ihme, että Tapparan penkin takana on jälleen menestyksennälkäinen valmentaja.
– Ei tätä hommaa kannata tehdä, jos maha on täynnä. Sitten kannattaa tehdä jotain muuta. Minulla on sellainen tauko ja olen nähnyt toistakin puolta jääkiekosta KHL:ssä, että kun joukkue ei ole pystynyt voittamaan säännöllisesti, ja ei ole ollut riittävän vahva tietyissä asioissa, ei arkikaan ole ihan niin ruusuista aina ole. Siinä mielessä osaa arvostaa sitä, että on riittävän hyvä joukkue ja kilpailukykyinen organisaatio, jolloin voittaminen on mahdollista, kunhan kaikki palaset loksahtavat kohdalleen, Tapola sanoo.
Lähteet: Liiga-podcast, Liigan sivut
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Kasperi Kapanen solmi jatkosopimuksen – sai palkankorotuksen
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Diili purkissa – Ville Husson ensi kauden NHL-joukkue selvisi!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Pentti Matikainen on kuollut
- Liiga-seuran tehomies siirtyy Venäjälle!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Liigan entinen pistekuningas löysi uuden joukkueen!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Tässä on NHL Draftin ensimmäinen suomalaisvaraus – napattiin kakkoskierroksella
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Kalervo Kummola jyrähti Suomen surkeasta NHL-varaustilaisuudessa: ”Syytä herätä”
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Diili purkissa – Ville Husson ensi kauden NHL-joukkue selvisi!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä