Juuse Saros ja muut suomalaistähdet taipuivat – Predatorsilta taas nolo sulaminen: ”Turhauttavaa”
Kuva: Getty Images
Nashville Predators on ”yltänyt” taas joka kesäiseen tuttuun kohtaloonsa, eli totaaliseen sulamiseen.
Viime vuosina runkosarjoissa hyvin menestynyt joukkue on toki voittanut lähivuosina konferenssin ja divisioonan mestaruuksia, mutta kirkkain, eli Stanley Cup puuttuu – ja niin puuttuu nytkin, kun Arizona Coyotes marssi 16 parhaan joukkoon voitettuaan joukkueiden välisen ottelusarjan voitoin 3-1.
Nashvillen tie nousi reilut vuosi sitten pystyyn 1. kierroksella, kesällä 2018 2. kierroksella ja kesällä 2017 se taipui vasta Cup -finaaleissa Pittsburgh Penguinsille. Edellisen kerran Preds on jäänyt runkosarjaan talven 2013-14 päätteeksi.
– Tämä on vaikeaa. Meillä oli paljon paikkoja ja kuteja, mutta pudotuspeleissä kyse on voitosta. Tämä kirvelee taatusti, kippari Roman Josi pyörittelee seuransa kotisivuilla.
Kojoottipaidat voittivat lopulta viimeiseksi jääneen pelin jatkoerässä lauantaiyönä luvuin 4-3. Predators nousi tasoihin ajassa 59.28 Filip Forsbergin maalilla, jonka syötti Mikael Granlund (0+1).
Nashvillen päävalmentaja John Hynes oli sanonut, että sarjan olisi pitänyt päättyä toisin.
– Pelaajille on annettava kunniaa. He pelasivat oikein ja rakenteellisesti. Valitettavasti emme saaneet maaleja tarpeeksi muutamissa peleissä. Mutta ei se johdu yrittämisen puutteesta.
Kuemperille niskalenkki
Predsin kauden päättymisen myötä tuli päätökseen myös Juuse Saroksen, Pekka Rinteen ja Granlundin urakat joukkueessa, joka päätyi läntisessä konferenssissa kuudenneksi. – Tämä on turhauttavaa. Pelasimme tarpeeksi hyvin voittaaksemme. On selvää, että Arizonan maalivahti (Darcy Kuemper) pelasi uskomattomasti koko ajan. Tämä olisi voinut kääntyi kummin päin vaan, hyökkääjä Forsberg selvittää. – Lopputulos on jotain, jonka haluaisimme muuttaa. Mutta emme voi tehdä asialle enää mitään. Kuemperin torjuntaprosentti Preds sarjassa oli muuten häikäisevä 93,3. Saroksen prosentit näyttivät lukemia 89,5. LUE MYÖS: Artturi Lehkonen varmisti maalillaan yhden NHL-kauden isoimmista pommeista – viime kausien dynastia kesälomille: ”Piti vain napauttaa kiekkoa”LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Suomen NHL-pakista iso huhu – tässä uusi osoite!
- Jymypaukku! MM-kisoissa jättimäinen yllätys
- Hivelevätkö Aleksander Barkovin kehut egoa? Näin Sakari Manninen vastaa
- Tre Kronorille surkeita uutisia: viisi NHL-miestä ulkona – eikä siinä vielä kaikki?
- Näkökulma: Jesse Puljujärvi on hurjassa vireessä – etenkin yhdessä asiassa ihan timanttinen
- Antti Pennanen: rujo paljastus Teuvo Teräväisen vammasta
- Jesse Puljujärvi: tässä on Suomen kuuman ylivoiman salaisuus
- Nyt se on varmaa: Mikael Granlund MM-kisoihin!
- Jesse Joensuulta suorat sanat Unkarista MTV:llä: ”Ilman huumoria”
- Jussi Jokinen sanoi Viaplaylla suoraan kuka pitäisi istuttaa Teräväisen tilalle: ”Kuin nenä päähän”
- LIVESEURANTA: Suomi-Saksa – Leijonille voitto MM-avauksesta!
- LIVESEURANTA: Leijonat kaatoi Unkarin ja jatkaa puhtaalla pelillä!
- Näin katsot Leijonien ja kaikkien muiden maiden MM-ottelut ilmaiseksi
- Antti Pennaselta iso paljastus Mikael Granlundista
- MTV:n ohjeistus Elisan asiakkaille – näin saat jääkiekon MM-ottelut näkyviin
- Leijonat kohtaavan Unkarin MM-joukkue julki – mukana useita Suomesta tuttuja nimiä
- MM-kisapassit leimattu – nämä miehet jäivät ulos
- Nyt jysähti – Sveitsin mestari siirtyy Liigaan!
- Leijonille vapautui hurja vahvistus NHL:stä!
- Antti Pennanen: näiden Leijonat-pelaajien kisapasseja ei vielä leimata