Carolina Hurricanes joutui pettymään taalaliigan pudotuspelien toisessa vaiheessa Boston Bruinsia vastaan. Joukkue hävisi toisessa jatkoerässä ensimmäisen osan 3-4 jääden ottelusarjassa tappiolle voitoin 0-1.

Ottelun yksi puhutuimpia tapauksia oli Bostonin Charlie Coylen toisen erän alussa syntynyt 2-1-maali. Osumassa oli erikoinen tapahtumasarja, jossa Canes-vahti Petr Mrazek sai kiekon haltuunsa sen lennettyä Boston-pelaaja Nick Ritchien käden kautta maalivahdin suojiin.

Pikkumusta kuitenkin lipesi Mrazekin otteesta Coylen johtamalle ketjulle, ja sentteri humautti kumilätkän pömpeliin.

Hurricanes haastoi maalin vedoten Ritchien käsisyöttöön, mistä kiekko siis päätyi vahdille. Syöttö kuitenkin mitätöityi, koska kiekko oli sen jälkeen ollut jo Canesilla hallussa. Maali yllättäen hyväksyttiin, mutta se olisi saatettu vetää pois, jos Canes-leiristä olisi haastettu nimenomaan kiekon Mrazekilla oleminen – eikä käsisyöttöä.

Canesille tuomittiin kaiken hyvän lisäksi kahden minuutin jäähy tapauksen takia. Joukkueen päävalmentaja Rod Brind’Amour kävi tapauksen jälkeen kuumana kuin kahvipannu.

Näet tapauksen tästä.

– En pysty vieläkään käsittämään sitä, luotsi sadatteli seuran kotisivuilla viitaten maalin hyväksymiseen.

Raleigh News & Observerin mukaan valmentaja haukkui koko NHL:n.

– Näiden asioiden suhteen koko sarja on täysi vitsi. Tämähän on kuin rikospaikka, luotsi oli pauhannut.

Hurricanes näpäytti jäähyn aikana kaikkia latomalla pelin 2-2:een Brock McGinnin alivoimamaalilla.

– Alivoimamaali nosti meidät takaisin peliin ja antoi meille saumat voittaa. Alivoimapelaaminen oli hyvää, Brind’Amour selitti seuran sivuilla.

Lopulta Boston juhli Suomen aikaa keskiviikkoiltana alkaneessa pelissä. Tuukka Rask torjui 25 kutia, Carolinan puolelta pisteille ylsivät syöttöpinnan mieheen saalistaneet Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen.