Sebastian Aholle ja kumppaneille täysi farssi – suomalaisen pörssijohto sivuseikka: ”Meiltä ei ole nähty tällaista aiemmin”

Sebastian Ahon, Teuvo Teräväisen ja Sami Vatasen tähdittämälle Carolina Hurricanesille kävi kylmät NHL:n pudotuspeleissä tiistain vastaisena yönä.
Joukkue turasi päätöserässä kahden maalin johtonsa Boston Bruinsia vastaan sen iskiessä noin seitsemässä minuutissa peräti neljä maalia. Boston voitti 4-3 ja johtaa ottelusarjaa 3-1.
Selkä seinää vasten olevassa Carolinassa ei panikoida ainakaan kommenteista päätellen, vaan asiaan suhtaudutaan pikemminkin vakavuudella.
– Tiedämme kyllä, miten meidän tulisi pelata. Kolmannessa erässä sitä ei ollut havaittavissa, Canesin Jordan Martinook manaa seuran kotisivuilla.
– Otimme jalan pois kaasulta, ja toinen joukkue piti vauhtia yllä. Kaikki, mikä pystyi menemään pieleen, meni pieleen, päävalmentaja Rod Brind’Amour lataa.
Tiistaiyön pelissä Teräväinen iski Canesille yhden maalin, Aho syötti yhden. Hän keikkuu edelleen pudotuspelien pistepörssin kärjessä saldolla 3+8=11 (+5). Se on pieni ilo.
– Minua häiritsee se, millä tavalla pelasimme kolmoserän, luotsi tylyttää.
– Minun on saatava kundit valmistautumaan paremmin kolmansiin eriin kauden tärkeimmissä peleissä.
Luotsin mukaan Canes antoi avaimet Bruinsille.
– Tällaisen joukkueen katseleminen oli vaikeaa. Meiltä ei ole nähty tällaista aiemmin.
Vaikka Carolinan leirissä sadatellaan kohtaloa, on taistelu kesken. Joukkue jatkaa vääntämistä keskiviikkoiltana viidennessä pelissä kello 23 alkaen. Silloin on pakkovoiton paikka.
Lisää tummia pilviä joukkueen ylle toi Jordan Staalin terveyshuolet. Ne olivat seurausta Charlie McAvoyn töötistä.
– Emme halua nähdä sellaista tapahtuvan koskaan. Hän on valtava osa joukkuettamme, Martinook kertoo.
LUE MYÖS:

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Näin Leijonat pelaa olympiakisoissa – otteluohjelma julki
- Lukko sopimukseen kanadalaisen maalitykin kanssa – ”Hyväraaminen pelaaja”
- Toimittaja: Liiga-seuran maalivahtiduolle etsitään uutta seuraa
- Toimittaja: Kristian Vesalaisesta iso paljastus
- Tappara-tähti lähtee olympialaisiin!
- Näkökulma: Liigan uusi sarjajärjestelmä on paniikkiratkaisu pahimmasta päästä
- TPS rysäytti ison sopimuksen pöytään!
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä